Otok Šolta
Otok Šolta nalazi se u neposrednoj blizini Splita i Trogira te je često odredište nautičarima koji počinju ili završavaju čartere u jednoj od njezinih uvala. Glavno mjesto na ostrvu su Grohote.
Šolta ima osam naselja, Gornje, Srednje i Donje Selo, administrativno su središte Grohote u unutrašnjosti otoka – a njihove luke su današnji Rogač, Nečujam, Stomorska i Maslinica. Sve su okrenute kopnu i danas su središta ljetnih događanja na ovom otoku. Da vam relacije budu jasnije, svih osam mjesta smješteno je uzduž jedine otočne ceste koja vijuga od istoka do zapada i duga je svega četrnaest kilometara.
Mjesta smještena u unutrašnjosti su starija od onih na moru jer su se stanovnici htjeli zaštititi od brojnih gusarskih pustošenja i pljački. Tijekom godine na ostrvu živi svega oko 1500 stanovnika a za vrijeme sezone ostrvo oživi što turistima što mještanima koji su iselili te dolaze na godišnji odmor.
Vjeruje se da je ostrvo Šolta ime dobilo od grčkog naziva olynthia što znači "nezrela smokva", dok danas Šoltu nazivaju i “uspavana ljepotica”.
U prošlosti su brojni narodi poput Grka, Italijana i Španjolaca na svojim putovanjima kroz Jadransko more pristajali uz Šoltu kako bi trgovali s lokalnim ribarima.
Šolta je bila pravo ostrvo ribara, ali i poljoprivrednika, posebno maslinara i vinogradara. Iako je život na Šolti oduvijek bio težak, škrti krš i naporan rad iznjedrio je prijazne ljude otvorenog srca, specijalitete poput djevičanskog maslinovog ulja i oštrog šoltanskog vina i složne ribarske pjesme u osvit novog dana.
Kroz svoju burnu prošlost Šolta je bila osvajana, branjena, napadana od gusara i otkrivana od umjetnika. Bilo osvajač, seljak ili umjetnik – svak' od njih ostavio je trag svog doba.
Ako ste željni ribljih specijaliteta i drugih gurmanskih poslastica, posjet ribarskom mjestu Maslinici pravi je izbor. Za ispijanje koktela u bazenima posjetite Nečujam, a kada poželite imati ostrvo pod sobom, prošetajte do Vele straže, najvišeg vrha na ostrvu (237 m, kod Gornjeg sela) ili se provezite biciklima po šoltanskim cestama. A ako ste željni noćnog provoda, nekoliko diskoteka ili vreva vrućih ljetnih noći pruža odličan provod.
Najdužu historiju turizma na ostrvu ima mjesto Nečujam koje je najveći zaljev na Šolti sa brojnim uvalama zaštićenim od vjetra. Nečujam je i najmlađe naselje na otoku nastalo izgradnjom hotela i vikendica. Ovaj dio ostrva je poznat i po tome što je car Dioklecijan koristio malu uvalu Piškera kao svoj ribnjak gdje se i danas nalaze ruševine na dnu mora.
Drugo najznačajnije turističko mjesto na Šolti iza Nečujma je Sotomorska. Tu je u prošlosti pomorstvo bila jača grana ekonomije jer se prevozilo vapno i vino po Jadranu u jedrenjacima koji danas služe u turističke svrhe. Tijekom ljeta se često održavaju „ribarske zabave“, a i ovo je mjesto s najviše kafića na ostrvu tako da noćne zabave ne nedostaje. Najveće naselje na otoku su Grohote smještene na sredini ostrva. Grohote su tipično malo mediteransko mjesto čiji stanovnici se bave poljodjelstvom i novijom gospodarskom djelatnošću a to je proizvodnja vapna.
Na Šoltu se može stići trajektom iz Splita. Glavna luka na otoku je Rogač a put trajektom traje oko sat vremena. Do Rogača katamarani isplovljavaju redovno, svaki dan, a do Stomorske isplovljavaju samo petkom i subotom. Svi dijelovi otoka povezani su autobusnim linijama. Glavna autobusna stanica nalazi se u Rogaču, odmah pokraj pristaništa.
Kad neko spomene Šoltu, odmah pomisli i na magarce koje lokalni ljudi koriste kao prijevozno sredstvo za razna dobra i ljude. Ova lijena ali i korisna životinja se koristila i kao pomoć još od davnih dana Rimljana i to kada su počeli graditi ceste: radnici su puštali magarce da idu ispred njih jer su pronalazili najlakši i najkraći put.
Iako od kopna udaljena samo pola sata vožnje brodom, Šoltanski prirodni ambijent, potpuni mir i tišina su ostali u cjelosti netaknuti. Njeno blago je ta očuvana priroda tih predivnih uvala. Šolta nudi svojim posjetiocima da okuse i prožive još jednom Mediteran iz davnih razdoblja prošlosti, samu kolijevku civilizacije.
Šolta i Brač su jednom bili jedno ostrvo. Međutim u plavetnilu mora i neba zahvaljujući čudu prirodnih tehtonskih sila, iz tihog Jadranskog mora se rodio veličanstveno ostrvo Šolta.