Otok Pašman
Površinom od 60 km2 i s 70 km razvedene obale ubraja se među veća hrvatska ostrva. S ostrvom Ugljanom povezan je mostom u prolazu Ždrelac, a od kopna ga dijeli Pašmanski kanal koji je na pojedinim mjestima širok svega 2 km. Time je ujedno i jedan od ostrva koji su najbliže kopnu. Nalazi se u zadarskom arhipelagu, između gradova Zadra i Biograda.
Njegova izdvojenost i ograničena ponuda smještaja omogućava vam opuštajući godišnji odmor gdje su gradske gužve nepoznanica.
Mediteranska klima je razvila bogati svijet flore i faune, mnoge vrste ljekovitog i aromatičnog bilja, a podmorje čuva i sve vrste školjaka i riba hrvatskog Jadrana.
More je čisto, plaže su šljunčane i kamenite, sa bezbroj malih mulića. Kod Pašmana se morske struje mjenjaju svakih 6 sati i zbog toga je ovdašnje more među najčišćim na Jadranu. Na istočnoj strani ostrva može se kupati među prirodnim stjenama s dugim kamenim platoima i kristalno čistim morem.
Većina objekata nalazi se direktno uz samo more i plažu.
Ostrvo Pašman na svojih 60 km2 pokazuje kontinuitet življenja od prahistoriji. Današnja su naselja smještena na sjeveroistočnoj strani otoka: Ždrelac, Banj, Dobropoljana, Neviđane, Mrljane, Barotul, Pašman, Kraj, Ugrinić i Tkon.
Ostrvo Pašman podijeljeno je između dvije općine u sklopu Zadarske županije - Tkon i Pašman.
Na ostrvo se stiže trajektima iz Zadra, linijom Zadar-Preko (ostrvo Ugljan) te dalje državnom cestom D110 i mostom u mjestu Ždrelcu. Druga trajektna linija polazi iz Biograda i vodi do mjesta Tkona na Pašmanu. Sva mjesta na ostrvu Pašmanu povezana su ostrvskom cestom.
Od ostrva Ugljana, s kojim je još u nedavnoj prošlosti bio spojen plićinom koja se mogla pregaziti, dijeli ga kanal Mali Ždrelac prokopan 1883. godine, a 1979. produbljen do dubine od 4 metra i premošćen mostom u mjestu Ždrelcu. Most je obnovljen i napravljen veći 2010. godine.
Pašman je poznat po prekrasnim pješčanim plažama i borovim šumama na sjevernoj strani ostrva okrenutoj prema kopnu, koja je jedina nastanjena.
Pašmanska mjesta su mala i tiha i zbog toga kao stvorena za odmor i opuštanje. Južna strana ostrva obiluje nedodirnutom prirodom, brojnim uvalama, modrim morem, starim ribarskim kućama i to sve sa pogledom na Kornate. Ova strana ostrva je bez saobraćajnica i kao takva vrlo popularna za robinzonski odmor.
Većina od 3100 stanovnika tipičnih ostrvskih mjesta tradicionalno se bavi ribarstvom i poljodjeljstvom, u novije vrijeme i turizmom. Razvijena je bogata turistička ponuda: sobe I i II kategorije, apartmani, kuće za odmor, pansioni, auto kampovi, konobe i restorani u kojima vrijedi kušati plodove mora i pôlja, ekološki zdravog otoka Pašmana.
Usred Pašmanskog kanala uz 3 ostrvca koje ostrvljani zovu Bisage, potpuno nestvaran stoji mističan Galešnjak, jedan od samo tri ostrva u obliku srca, ali jedini koji ne menja svoj oblik.
Pašman je naseljen još od praistorijskih vremena. Od napada gusara njegovi su se stanovnici u 6. vijeku skrivali u utvrdi Pustograd, danas vrijednom arheološkom nalazištu kraj Tkona. Spomenik nultih kategorija, manastir Sv. Kuzme i Damjana, sagrađeni u 12. vijeku, nalaze se na brdu Čokovac iznad Tkona. Benediktinci u njemu čuvaju bogatu kolekciju sakralne umjetnosti, dok su franjevci odabrali mjesto Kraj za podizanje manastira Sv. Dujma u 14. vijeku. Ostrvo Pašman čuva vjerni čuvar, kameni statue Sv. Mihovil iz 12. vijeka, iz istoimene crkve u Neviđanima.
Ostrvo Pašman obiluje nebrojenim plažama sa kristalno čistim morem, koje ga sa svih strana okružuju.Tu su i brojne skrivene uvale za one koji se požele sakriti i uživati u intimi i netaknutoj prirodi koju oostrvo Pašman pruža.
U privatnom aranžmanu pružaju Vam se brojne mogućnosti razgledanja sve mjesta na ostrvu Pašmanu: panoramske vožnje brodom kao i vožnja brodom do ostrva Iža i ostalih ostrva. Takođe preporučujemo putovanje na obližnje atraktivne plaže na obali kao što su Zadar, Biograd i Nin i posjetiti nacionalne parkove i parkove prirode oko prekrasnog ostrva Pašman.
Galešnjak, ostrvo ljubavi, zaljubljenima omogućuje da provedu vrijeme nasamo na ovom rijetkom fenomenu koji je priroda obdarila atraktivnim srcolikim obrisom.
Na visini od 272 metra ostrvo Pašman okitio je svoj najviši vrh, Veliki Bokolj, kamenim vidikovcem s kojega se pruža pogled na očaravajuće Kornate. Do njega vode brojne, manje i više zahtjevne, pješačke i biciklističke staze.