Bišćevića, Muslibegovića i Kajtazova tri su turske kuće u Mostaru koje stotinama godina ponosno stoje i najjasnije svjedoče raskoši osmanlijskog prisustva na tim prostorima, govoreći o vjekovnoj kulturi i tradicija osmanskog perioda.
Vlasnici kuća autentične osmanske arhitekture u Mostaru s ponosom govore o svojim precima i baštini, te vjerno čuvaju svoje nasljeđe koje je kako ističu bogatstvo cijeloga svijeta, jer turske kuće u Mostaru slove za najposjećenije stambene objekte u regiji.
Turske kuće u Mostaru godišnje ugoste nekoliko stotina hiljada posjetitelja iz svih krajeva svijeta .
Muslibegovića kuća
Muslibegovićeva kuća je nacionalni spomenik i muzej. Sagrađena je u drugoj polovini 18. vijeka. Sve do danas sačuvan je njen autentičan dizajn.
Osim što je nacionalni spomenik, Muslibegovića kuća pruža i usluge hotela. Hotel ima dvanaest opremljenih soba koje su uređene u tradicionalnom bosansko-otomanskom stilu.
Na portalu Expedia Muslibegovića kuća 2010. godine je uvrštena u top 10 najboljih svjetskih hotela.
Ovaj historijski, rustikalni otmjeni hotel dio je kompleksa iz 17. vijeka. Udaljen je minutu hoda od Karađozbegove džamije, a 8 minuta hoda dijeli ga od obnovljenog Starog mosta.Kuću je sagradio Mehmed Muslibegović.
Objekt je sačuvao autentičnu formu i drvorez te uz originalne predmete, spise i eksponate, posjetiocima pruža uvid u način života bogate begovske porodice u minulim stoljećima. U kući su sačuvani svi originalni arhitektonski elementi, kompletan namještaj, srebreni porodični nakit, posuđe, porodično oružje, porodična biblioteka, dobro očuvana stara levha, mač i rukom pisani primjerak Kur’ana.
U dokumentima koji se nalaze u kući i posjetitelji ih mogu vidjeti nalazi se projekt obnove kuće, odluke šerijatskog suda o imovini porodice, sultanov ferman o imenovanju jednog od Muslibegovića za imama džamije, kopija pasoša za odlazak na hadž u Mekku.
Muslibegovića kuća sastoji se od prizemlja,sprata i dvorišta. Avlija je ograđena visokim zidom što je karakteristično za kuće iz osmanskog perioda. Postoje dvije avlije selamluk (muška avlija) i haremluk (ženska avlija).
Odlikuje je stroga simetrija. Dva velika lučna otvora, smještena ispod doksata, omogućavaju preplitanje prirode i dvorišta sa unutrašnjim prostorom, hajatom.
Cjelina je sastavljena od dvije avlije: gospodarske u kojoj su ahari i prostori za poslugu, i porodične, u kojoj su kuća i kuća kuhača (kuhinja).
Prema mišljenjima istraživača kulture stanovanja, Muslibegovića kuća i Konak kneginje Ljubice u Beogradu su dva najljepša objekta gradskih kuća iz osmanskog perioda na Balkanu.
Ideja porodice Muslibegović,otvarajući kuću prema javnosti nakon rata u Bosni i Hercegovini, bila je da kuća služi isključivo u edukativne svrhe, jer su sačuvani svi orginalni arhitektonski elementi, cijeli namještaj, srebreni porodični nakit, porodično oružje, porodična biblioteka, i preko 157 originalnih porodičnih dokumenata.
Ovaj tip kuća koristio se još u anatolsko-turskoj arhitekturi u kojoj je bio korišćen za medrese, džamije i velike građevine. Od 18. vijeka počeo se primjenjivati prvo u kućama vladara, a zatim i među građanstvom.
Muslibegovića kuća nije mijenjala svoj izgled od gradnje, daleke 1876. godine, pa sve do danas i jedan je od najmonumentalnijih spomenika gradske stambene arhitekture otomanskog perioda u našoj zemlji. Nalazi se u Brankovcu u blizini Karađoz-begove džamije.
Adresa: Osmana Džikića 41, Mostar 88000
Telefon: 036 551 – 379 , +387 36 580 200
Morate biti prijavljeni za objavljivanje komentara.