Kad pomislimo na Belgiju, ona nas neodoljivo podsjeća na pivo, čokoladu, vafle i Evropsku uniju. Ipak, Belgija je mnogo više od toga.
Ova dolina je najljepše lice prostranstava Belgije koje čine rijeke, zamkovi i ruševine utvrđenja sa malim gradovima u čijoj pozadini se uzdižu krečnjačke litice. Ovo je odlično mjesto za vožnju čamcem po rijeci uz predjele po kojima možete voziti bicikl i pješačiti.
Vaterlo
Vještačko brdo usred poljoprivrednog kraja i iznad njega skulptura lava podsjećaju na dan kada su Napoleon i njegova vojska zaustavljeni. Za ljubitelje historije, ovo je nezaobilazna stanica na putovanju u Belgiju.
Veliki trg u Briselu
Veliki trg jedan je od najljepših svjetskih trgova. Okružen je predivnim zgradama, među kojima je najuočljivija gotička zgrada gradske opštine. Trg je, kao izuzetan primjer arhitekture 17. vijeka, uvršten i na Uneskovu listu svjetske kulturne baštine.
U avgustu, svake druge godine, njegovo središte prekriveno je cvijetnim tepihom dimenzija 75 puta 24 metra (volonteri ga sastavljaju za manje od osam sati). Ali Brisel je, osim po Velikom trgu, poznat i po najvećem prisustvu ljudi iz različitih zemalja, odmah poslije Njujorka
U njemu se nalazi oko 120 međunarodnih vladinih organizacija, 1.400 nevladinih organizacija i 181 ambasada.
Brisel je dom evropskog sjedišta više od 2.000 multinacionalnih organizacija, kao i Evropske unije i NATO-a.
Inače, aerodrom u Briselu Južni Šarlroa je drugi najprecizniji aerodrom na svijetu, posle onog u Osaki u Japanu. U Palati pravde se nalazi najveći sud na svijetu sa površinom od 26.000 kvadratnih metara (veći nego Bazilika Svetog Petra).
Briž
Sa savršeno očuvanim srednjovijekovnim ulicama i mirnim kanalima, ovaj je grad nezaobilazno mjesto za turističke obilaske. Na glavnom trgu uzdiže se zvonik i Hale, nekadašnja glavna gradska pijaca. Na zvonik vodi 366 stepenica.
Gravestin
Jedan je od najboljih i najočuvanijih primjera tvrđava sa rovom u Evropi. Njegove graditelje nadahnula su utvrđenja koja su krstaši gradili u Siriji. Nadvija se nad rijeku Live u centru Genta.
Belgija je prepuna dvoraca, po kojima je svjetski rekorder. Po kvadratnom kilometru ima ih više od bilo koje druge zemlje.
Još nekoliko zanimljivih činjenica o Belgiji
Belgija ima najdužu tramvajsku liniju na svijetu. To je belgijski priobalni tramvaj između Knoke-Heista i De Pane. Dugačak je 68 kilometara i ima 69 stanica.
Brisel je dom najdubljeg bazena na svijetu, pod nazivom Nemo 33. Dubok je 35 metara.
Belgijanci su, poslije Holanđana, druga najviša nacija u svetu, sa prosječnom visinom od 181,7 centimetara. Posijle Holandije, Belgija je takođe druga zemlja u svijetu koja je legalizovala istopolne brakove.
U Belgiji je navodno izmišljen kriket, koji je uvezen u Veliku Britaniju, osmišljena je ideja o Velikom prasku (Lemaitre 1927) i indeks tjelesne mase, a izmišljeni su i saksofon, plastika i kontraceptivna pilula.
Belgijanci masovno plaćaju velike poreze i razvode se (njihova stopa razvoda je 70 odsto) i imaju više strip umjetnika po kvadratnom kilometru od bilo koje druge zemlje.
Belgija je od Iraka preuzela rekord po vremenu potrebnom za formiranje – trebalo je 541 dan za formiranje koalicije, i još 48 dana za popunjavanje ministarskih mjesta.
Odri Hepbern (pravo ime Edda van Heemstra Hepbern Ruston) je takođe rođena u Belgiji, belgijski auto-put se vidi sa Mjeseca, a u Belgiji se godišnje proizvede više od 173.000 tona čokolade.
Uostalom, belgijski Antverpen je svjetska prijestonica dijamanata – ima oko 20 milijardi evra od njih godišnje, a i čak 80 odsto svjetskih lopti za bilijar dolazi iz Belgije.
Izvor:Jutarnjilist.hr
Morate biti prijavljeni za objavljivanje komentara.