Smještena je na jugoistočnim obroncima Sarajeva, skrivajući u kamenom plaštu historiju grada od srednjeg vijeka do danas.
Zasigurno predstavlja jedan od najimpozantnijih i najvrednijih objekata graditeljskog nasljeđa ovog prostora.
Dominantan položaj Bijele tabije u odnosu na prirodni amfiteatar historijskog gradskog jezgra, te pogled koji se pruža duž rijeke Miljacke sve do savremenih stambenih naselja na zapadu Sarajeva, čine specifičnu, gotovo sasvim prirodnu, koreografiju prirode i ljudskog stvaralaštva.
Različiti stavovi o vremenu nastanka
O vremenu njenog nastanka do danas su izrečena različita mišljenja.
Prema jednom, objekat je nastao oko 1550. godine, a porušen u vrijeme izgradnje Vratničkog grada.
Potom je na njenom mjestu izgrađeno novo utvrđenje, koje danas prepoznajemo po poligonalnom obliku.
Prema drugom mišljenju, na mjestu Bijele tabije se još u srednjem vijeku nalazila tvrđava, koja nije bila veća od uobičajenog tipa srednjovjekovnog odbrambenog utvrđenja koje štiti otvoreno naselje (podgrađe) u njenoj blizini.
Bijela tabija slična je srednjoevropskim utvrđenjima
Uspješnu rekonstrukciju izgleda srednjovjekovne tvrđave na mjestu Bijele tabije uradio je Alija Bejtić, na osnovu podataka koje daju izvori iz 17. vijeka.
To je bila tvrđava pravougaone osnove sa četiri kule na uglovima, kvadratne osnove i petom iznad ulazne kapije.
Ovakav izgled grada datira ga na kraj 14. ili početak 15. vijeka.
Zanimljiva je jedna osobenost u arhitekturi i koncepciji, po svoj prilici jedinstvenog utvrđenja u srednjovjekovnoj bosanskoj fortifikacionoj arhitekturi.
Ovako koncipirano pravougaono utvrđenje sa četiri kule na uglovima ima sličnosti sa srednjoevropskim utvrđenjima, sa jakim utjecajem gotičke ugarske gradnje.
Na debelim kamenim zidovima nalaze se otvori za topovske cijevi.
Služila za smještaj vojske
Od nastanka Bijele tabije pa do 70-ih godina prošlog vijeka u njoj je bila smještena vojska.
Upravo se tada jugoslavenska vojska i povukla, te je na korištenje dala gradu Sarajevu.
“O značaju Bijele tabije dovoljno govori i činjenica da je upravo ona bila prva lokacija na kojoj su, nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, snage UN-a formirale svoje vojno utvrđenje i podigle zastave”.
Unutar Bijele tabije u periodu osmanlijske vlasti bilo je sagrađeno nekoliko kuća i džamija koja se zvala Sultan Mehmed Fatih, koja je kasnije srušena.
Pojasnio je kako je Bijela tabija ime dobila po bijelom krečnjaku od kojeg je i sagrađena.
Ulaznice
Posjete za organizovane grupe (minimalno 10 osoba) je moguće ostvariti uz prethodnu najavu (48 sati prije dolaska) na broj telefona 033 292 800
Adresa
[wp-svg-icons icon=”home-2″ wrap=”i”] Poddžebhana, 71000 Sarajevo[wp-svg-icons icon=”location-2″ wrap=”i”] Detaljnu mapu svih turističkih atrakcija u Sarajevu možete pogledati ovdje