Prokoško jezero
Skriveno između četiri uzvišenja, na planini Vranici, kroz historiju poznatoj kao skrovište hajduka, u čarobnom prirodnom amfiteatru smješteno je Prokoško jezero.
Gorsko oko, kako ga mnogi još nazivaju, udaljeno je 22 kilometra od Fojnice, na nadmorskoj visini od 1635 metara. Do njega se stiže uzvodno asfaltnom trakom do Tocila, a onda uz rječicu Jezernicu, 15 kilometara do Hrida, odakle se već vidi ovo „gorsko oko“.
Jezero je ledničkog tipa i u njega se ulijeva nekoliko potoka sa čistom izvorskom vodom, a ono što, pored bajkovitog prizora, ovo područje čini posebnim je to što je ono dom endemske podvrste Tritona.
Upravo zbog ovog stanovnika, Triturus alpestris reiseria, koji je ime dobio po svom pronalazaču ornitologu Zemaljskog muzeja u Sarajevu Othmur Reiseru, kotlina Prokoškog jezera zakonom je zaštićena još 1954. godine.
Jezero i okolina su 1982. proglašeni za regionalni park prirode i postali zona stroge zaštite, a 2005. godine područje je proglašeno spomenikom prirode.
Prokoško jezero dugo je 426, a široko 191 metar. Najveća dubina mu je 13, a prosječna oko šest metara. Stručnjaci kažu da se jezero smanjuje zbog velike količine sitnih i krupnih nanosa koje u njega dospiju tokom sezone topljenja snijega, ali i zbog rječice Jezernice koja odnosi sve veće količine vode iz jezera. Zato su – moguće je čuti i pročitati mišljenja – stvorene fizičko-geografske pretpostavke o njegovu nestanku. Kao jedan od pokazatelja tužne istinitosti ove tvrdnje jest činjenica da jezero mjestimčno poprima odlike močvare.
Na pola puta od Fojnice prema Prokoškom jezeru nalazi se planinarska kuća Jezernica gdje možete predahnuti od vožnje. Odatle možete nastaviti put iznajmljenim biciklima, krenuti na pješačenje označenom planinarskom stazom ili voziti se ostatak puta sa limenim ljubimcem.
Avantura kroz netaknutu prirodu vodi u magičan doživljaj koji započinje u trenutku kada se sa lijeve strane otvori pogled na kotlinu, u kojoj se isprva naziru krovovi mnoštva planinskih kućica, a spuštajući se dublje, pruža se pogled prema bistrom jezeru okruženom prirodnim ljepotama koje vas neće ostaviti ravnodušnim.
Oblaci se ovdje poigravaju i zaklanjajući sunce prave prekrasne sjene koje naizgled mijenjaju oblik okoline i kao magija čine da svakog narednog trenutka imate osjećaj da se nalazite na drugom mjestu.
Osim toga, neprestanom smjenom dominacije sunca i oblaka, u nekoliko minuta kao da se smjenjuju i godišnja doba.
Mnogi ovo mjesto opisuju kao energetsku kapiju između svijeta u kojem smo svakodnevno izloženi gradskoj vrevi, obavezama, buci... i prirodnog svijeta u kojem se posvećujemo sami sebi.
Prizor koji mami poglede, čist planinski zrak, zvukovi prirode ili samo tišina, odlična hrana koju ovdje možete probati, čine ovo mjesto idealnim za odmor svih čula.
Iako Prokoško jezero u kombinaciji sa drvenim kolibicama (katunima) koje su krasile obalu i odlično se uklapale u ambijent i dalje pruža fantastične prizore ovaj prirodni dragulj u zadnjih nekoliko godina oštećen je izgradnjom vikendica, te se, kako pejzaž, tako i flora i fauna, nalaze u ozbiljnoj opasnosti.
Na Prokoškom jezeru možete i prenoćiti tako što ćete iznajmiti neku od koliba koje se nalaze na jezeru ili se okrijepiti nekim od ukusnih obroka pripremljenih od domaćih sastojaka koje lokalno stanovništvo nudi posjetiocima. Ljubitelji planinarenja mogu se zaputiti do vrha Vranice.Za one koji žele više – na udaljenosti od oko 11 kilometara od Fojnice, ublizini sela Dragačići, nalaze se slapovi Kozice.
Najbolje vrijeme za posjetiti ovaj draulj Bosne i Hercegovine je ljeto ili jesen. Ulaz se naplaćuje. Također ovdje možete kupiti domaće džemove I sokove od borovnice ili brusnice, prokoški masni sir od ovčijeg ili kravljeg mlijeka, probati jagnjeće pečenje ili pitu od vrsnih kuharica sa prokoskog jezera.