Novigrad
Novigrad je malo mjesto na sjeverozapadu Istre, nastalo još u rimsko doba, udaljen 25 km od granice sa Slovenijom. Po 15-ak kilometara udaljen je od obližnjih gradskih centara - Poreča, Umaga i Buja.
Stari dio grada, opasan zidinama kao i njegov noviji dio smješteni su na malom poluostrvu, na sjevernoj strani ulaza u prostrani zaliv luke Mirne na ušču rijeke Mirne, jedne od tri istarske rijeke. Danas je Novigrad prepoznatljivo mjesto u Istri s izuzetno kvalitetnom turističkom i gastronomskom ponudom.
Postajući jedno od najpoželjnijih mjesta turističkog boravka i odmora, Novigrad je sačuvao svoj neodoljivi šarm mirnog ribarskog gradića, onu prepoznatljivu, gotovo intimnu atmosferu, tako svojstvenu malim mediteranskim gradićima.
Novigrad je upravo jedan od njih - graditeljski biser prepun historijskih znamenitosti, bogatog kulturnog nasljeđa, sačuvanih prirodnih ljepota, ali i vrhunskih gastronomskih delicija i drugih atributa koji će boravak u gradu svakome učiniti više no ugodnim te ga nagnati da se ovdje ponovo vrati.
Gradske zidine prigrlile su i sačuvale svu bogatu povijest ovoga grada, njegovu vrijednu spomeničku baštinu, tradiciju i kulturu, sve ono što čini raskošno povijesno nasljeđe grada čiji prvi pisani spomen seže čak u daleku 599. godinu.
Nastao na temeljima ili u blizini nekoliko povijesnih naselja koji se spominju na ovome području - Neapolisa u 7. vijeku, zatim Civitas Nove u 9. te drevne Emone, Aemonie, u 12. vijeku, Novigrad je mjesto burne i bogate prošlosti.
Novigrad je kao malo ribarsko mjesto sedamdesetih godina prošlog stoljeća polako ali sigurno počeo kročiti stazama turističkog biznisa, da bi s vremenom - sada već niz godina - taj mali gradić na sjeverozapadnoj obali Istre svoj gospodarski razvoj temeljio upravo na turizmu.
Turistička djelatnost u Novigradu najvažnija je privredna grana, a o njoj posredno ili neposredno ovisi i velik dio drugih djelatnosti. Prirodno i kulturno-povijesno bogatstvo Novigrada pomogli su kao važne predispozicije ovom malom primorskom biseru da postane primamljivo odredište turistima iz čitave Evrope pa i svijeta, a mnogi od njih, oduševljeni Novigradom, tu se redovito vraćaju.
Ljepota, tradicija, kulturno-povijesna baština, očuvano more i priroda, blizina evropske granice, šarm malog mjesta, zanimljive ljetne manifestacije, svo bogatstvo mediteranske eno-gastro ponude... samo su neki od aduta novigradskog turizma koji pomažu da ovaj grad privlači brojne goste. Tome svakako treba pridodati i tradicionalnu gostoljubivost ovih krajeva, koja je u Novigradu kao malom mjestu još dodatno pospješena.
Kontinuiran razvoj turizma u Novigradu ogledava se - među ostalim - i u konstantnom porastu kvalitete turističke ponude - od ugostiteljskih sadržaja, preko smještajnih kapaciteta, do turističko-komunalne infrastrukture i napora oko uređenja mjesta.
Novigradski gosti svjedoci su tako postepenog porasta kvalitete usluga u svim segmentima turističkog proizvoda. Permanentna su ulaganja u kvalitetu hotela, kampova, privatnog smještaja, a gosti to primjećuju i cijene.
Veliki adut u razvoju nautičkog ali i novigradskog turizma uopće jest i novi, moderni nautički centar, novigradska marina, koja je turističkom proizvodu ovoga grada zasigurno dala novu, značajniju dimenziju i Novigrad većim slovima upisala na turističku, prije svega nautičku kartu obiju obala Jadrana.
Priču o Novigradu kao turistički zanimljivoj destinaciji zaključimo činjenicom kako velik broj novigradskih ljetnih gostiju, oduševljen njegovim spomenutim (i nespomenutim) atributima, nije stao tek na sezonskom boravku u ovom gradiću, već su ga odabrali i kao svojevrsni drugi dom, kupivši ovdje stan, kuću ili vikendicu, u kojima borave kad stignu i ulove priliku. Adut je to koji dovoljno govori sam za sebe.
Gradsko područje prostire se na 27 km2 površine, od Dajle na sjeveru do ušća rijeke Mirne na jugu. Područje Grada službeno obuhvaća ukupno pet naselja. To su: Antenal, Bužinija, Dajla, Mareda i Novigrad.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine područje Grada Novigrada-Cittanova ima 4.345 stanovnika, od čega 2.050 muškaraca i 2.295 žena.
Prema nacionalnom sastavu većinu stanovništva čine Hrvati, na drugom su mjestu pripadnici talijanske nacionalne zajednice, a slijede Albanci, Srbi, Slovenci, Turci, Bošnjaci, Crnogorci, te druge nacionalnosti.