office@kofer.info 00387 (0)61/52-61-52

Otok Murter

Ostrvo Murter najveće je i kopnu najbliže ostrvo šibenskog područja odvojen od kopna uskim Murterskim kanalom, preko kojega je u mjestu Tisno izgrađen pokretni most dužine 12 metara.

Asfaltiranom cestom (6 kilometara) povezan je s Jadranskom turističkom cestom, a od Šibenika je udaljen 29 km.

Najviši vrh je Raduč, visok 125 metara.

Na ostrvu se posebno izdvajaju četiri mjesta:

  • Murter kao najveće i najstarije naselje,
  • Betina poznata kao mjesto neslužbenog početka drvene brodogradnje na Jadranu,
  • Jezera kao najmanje naselje ostrvu
  • Tisno kao najmlađe naselje otoka.

Smješten na vratima Kornatskoga otočja Murter je privlačna tačka nautičara, ali i svih ljubitelja tihog odmora. Riječ je o ostrvu s s velikim brojem pjeskovitih plaža na svojim obalama (Čigrađa, Slanica, Podvrške...) i velikim brojem zanimljivih odredišta u svom susjedstvu (nacionalni parkovi: Kornati, Paklenica i Krka; parkovi prirode Telašćica i Vransko jezero; gradovi: Zadar, Šibenik i Split).

Murter prvi put spominje poznati grčki filozof Ptolomej. Ostrvo je poznato po ostacima rimskoga naselja Colentum, brojim ruševinama rimskih ljetnikovaca i mozaicima.

Počeci turizma u Murteru sežu u tridesete godine prošlog vijeka kada je u uvali Slanica izgrađena Češka vila. Od tada na ostrvo stižu brojni domaći i gosti iz cijelog svijeta.

Danas ćete na ostrvu pronaći pregršt privatnih apartmana, turističko naselje, kamp i hotel. Obzirom da na ostrvu nema puno hotela lako je pronaći mjesto pod suncem koje nije u gužvi.

Stanovništvo otoka Murtera bavi se poljoprivredom, stočarstvom i ribarstvom. Od poljoprivrednih kultura najviše se uzgaja maslina, voće i povrće. Danas su osim tih tradicionalnih djelatnosti razvijeni turizam i mala privreda.

U mjestu su sportski tereni (tenis, košarka, mali nogomet), a postoji mogućnost za sportove na vodi. U ljetnoj sezoni organiziraju se razna sportska natjecanja, a prethodi im aprilska regata Murter - Kornati kao svojevrstan uvod u sezonu.

Tradicionalne svečanosti su Sv. Roko (16. avgusta) i Murterska fešta blagdana Male Gospe (8. septembra).

Veći dio otoka prekriven je stoljetnim stablima maslina i smokava, što su i glavne tradicionalne kulture koje uzgaja domaće stanovništvo.

Od trenutka doseljenja do danas, stanovnici Murtera prošli su put od ratara i stočararibaravinogradara do ugostiteljaskipera, turističkih djelatnika...

Škrta zemlja, nekoć uzrok teškog težačkog života i bijede, danas postaje atrakcija, puste pješčane uvale postaju najatraktivnije plaže, a Kornati bivaju otkriveni kao jedan od najljepših ekološki očuvanih krajolika.

Murtersko more je veliki morski prostor između šibenskog i zadarskog arhipelaga. Površina mu je 210 km2, a najveća dubina 94 m. Na sjeveroistočnoj strani Murterskog mora je ostrvo Murter, sa sjeverozapada, jugozapada i juga okružuju ga Kornati, a na njegovoj jugoistočnoj strani su poznati šibenska ostrva ŽirjeKakan i Kaprije.