Bibinje
Prvi znaci bavljenja turizmom vežu se uz drugu polovinu 20. vi., 1950 godine u Bibinje dolaze prvi gosti, izviđači iz Kostajnice, a nešto kasnije i gosti iz Makedonije. Bili su smješteni u šatorima i hranili su se sami.
Bibinje dobiva prvu javnu plažu 1968. godine kada se otkupljuje 2 717 m² zemljišta g. Šime Mikulića uz Punta Rožicu, dok se krajem 60-ih na terenima uz more pojavljuju i prvi kampovi.
U uvali između Bibinja i Sukošana (1978. – 1989) započinje gradnja marine Zlatna luka (Marina Dalmacija) danas jednog od najvećih nautičkih središta na Jadranu.
Turističko društvo Galeb 1982. godine izdaje prvi turistički prospekt, 1984/1985 godine uz školu se gradi zgrada za rad turističkog ureda i to sredstvima Mjesne zajednice, Turističkog društva Galeb i O.Š. Bibinje.
Danas je Bibinje životopisno mediteransko mjesto koje se proteže na četiri kilometra jadranske obale sa oko 4000 stanovnika. Smještaj je moguć u više od 1000 registriranih soba i apartmana sa 5500 kreveta, kao i u jednom od 9 dobro opremljenih kampova.
Najveća marina na Jadranu nudi 1200 suhih vezova te 500 vezova u moru.
Od šetališta Taline do trga Sri sela poredani su restorani, konobe i maleni barovi dok je cijelo ljeto prošarano zbivanjima, večerima foolklora, fešticama i koncertima.
Plaže okrenute zadarskim otocima prekrivene glatkim oblutcima uvlače vas u svoju toplinu dok se ne sljubite sa morem – Punta Rožica, Punta, Škaljica, Šulterova vala, Lipauska.
Zanimljivosti
Bibinjci su jaki jer su jedinstveni. Gostoprimstvo, otvorenost, dobronamjernost, svevremena spremnost za feštu na dalmatinski način , neposrednost, privrženost i odanost samo su neke od karaktera Bibinjaca. Uvijek znaju što je dobro, a što je zlo. I to će nazvati pravim imenom, bez skrivanja. Zato je s Bibinjcima lako… (iz “Bibinje i okolina“ (2010), Općina Bibinje).
Još poneka zanimljivost
- Bibinje je mjesto s puno većim brojem rođenih nego umrlih. Mjesto ima Osnovnu školu Stjepana Radića s oko četiri stotine djece, u svakoj generaciji po dva razredna odjeljenja.
- Bibinje je jedino mjesto u Zadarskoj županiji koje ima dva dječja vrtića.
- U Bibinjama ima preko stotinu prezimena, od toga samo 27 domaćih koja čine 80% stanovništva, svi ostali su ili bibinjski zetovi ili doseljenici.
- Susret klapa “Raspivano Bibinje” najpoznatiji je kulturni brand Zadarske županije izvan područja grada Zadra.
- Najmasovniji sport u Bibinjama je nogomet, odbojka je Bibinjcima u genima, a šah je najtrofejniji sport.
Aktivnosti
Odbojka na pijesku
Odbojka se igra svakodnevno na plažama Punta, Puntarožica i Lipauska. Kao mjesto igre koriste se uglavnom pješćane plaže gdje je šport i nastao. Iako je odbojka na pijesku u početku bila uglavnom samo zabava, postepeno je prerasla u pravi natjecateljski šport. Ako ste ljubitelj odbojke došli ste u pravi raj!
Ronjenje
Ronilački turizam koji već duži niz godina bilježi svoj rast zbog svoje iznimne bistrine i bogatstva podmorja. Ako ste ljubitelji morskih dubina ove godine svakako pokušajte saznati zbog čega ronjenje duž Jadrana ima već jako dugu tradiciju. U mjestu djeluje ronilački klub sv.Roko.
Windsurfing
Bibinje sa svojim plažama i pitomim obalama, uz puno povoljnog vjetra pruža idealne uvjete za surfanje na dasci. Surferi mogu jedriti sve dok ima dovoljno vjetra; izvoditi spektakularne skokove presijecajući valove.
Pješačenje, vožnja biciklom
Pješačenje uz more ujutro i pred večer sigurno su poseban doživljaj, ali ništa manje lijepo nije biciklom proći kroz Puntu, prema Marini – Dalmacija i uživati u mirnoj vožnji kroz netaknute djelove prirode.
Dvoranske aktivnosti
Nova sportska dvorana u Bibinjama pruža idealne uvjete za dvoranske sportove i rekreaciju (košarka, odbojka, mali nogomet, pilates, ples).
Ostale sportske aktivnosti
U sportskom centru Crljenica našim gostima je na raspolaganju košarkaško i nogometno igralište, dok se u blizini nalazi tenisko igralište sa odvojenim prostorom za boćanje. Na samom izlazu iz Bibinja nalazi se i veliko nogometno igralište.