office@kofer.info 00387 (0)61/52-61-52

Gastronomija za pamćenje – Hrana koju morate probati u Istanbulu

Detaljno smo opisali svaku destinaciju i atrakciju kako bi vam što bolje približili predivne ulice Istanbula, istražili smo koje su cijene i radna vremena istih, tako da vam sve bude ažurno na jednom mjestu.

Posebnu pažnju smo posvetili atrakcijama i gastronomiji. Svi oni koji su jednom bar posjetili Istanbul reći će vam da morate probati njihova tradicionalna jela i doživjeti eksploziju ukusa na tanjiru.

Cijene su pristupačne, naravno ovdje ne mislimo na skupe restorane s Michelinovim zvjezdicama. Ne propustite i rituale ispijanja čaja i kafe tako ćete osjetiti kako ovaj grad diše.

Meze

Mezze je u Turskoj paleta jela u kojoj vidimo svu različitost njihove kuhinje. I sama riječ “mezze”, koja dolazi iz turskog jezika udomaćila se u svim zemljama koje su nekada bile dio Turskog carstva pod nazivom meza. Razlika je u tome što se meze u Turskoj sastoje od širokog spektra jela.

Turske mezze tradicionalno su mala predjela koja se pojavljuju na stolu prije glavnog jela. To je posebno izraženo ako idete u riblje restorane. Ako je mezze bogato, može vas odlično zasititi, a najbolje od svega je što ovako imate priliku da u jednom obroku isprobate više turskih specijaliteta.

Prvo posluživanje mezze ima tendenciju da bude hladno, prije nego što ga slijedi krug toplih obroka. Bukvalno svaka regija u Turskoj ima mezze pripremano na poseban način. Neka turska predjela su ljuta, neka blagog ukusa, u nekima je glavni sastojak jogurt, neka su sa maslinovim uljem, neka sa mesom, a postoji i mezze koje se priprema sa morskim plodovima.

Postoji oko 44 vrste mezze u Turskoj, neke od njih su: miješano povrće sa krompirom, pohovano povrće, ovčji sir sa pavlakom i mirisnim travama, kiseli krastavci sa pečurkama, jogurt sa krastavcima, bijelim lukom i začinima, turšija, pečeni patlidžani, pohovane tikvice sa začinima, polusirovo mljeveno meso sa ljutim začinima, krompir salata, sarme od listova, razne vrste salata od povrća itd.

Iskender kebap

Ovo popularno jelo sjeverozapadne Turske nazvano je po svom tvorcu Iskenderu Efendiju – plemiću iz 19. stoljeća koji je živio u Bursi za vrijeme vladavine Otomanskog carstva.  U Bursi još uvek postoji radnja koja pripada porodici Iskender, gdje se i dan danas ovo jelo sprema po pravom originalnom receptu.

Sitno iseckan jagnjeći kebab se spusti na isitnjen beskvasni hljeb u tanjiru. Dodaje se i prilog koji se sastoji od gustog jogurta i sosa od paradajza. Kebab se preliva vrućim maslacem.

Pogledajte odličnu ponudu hotela u Istanbulu:

[booking_product_helper shortname=”istanbulhoteli”]

Doner kebab

Kebab je hit turske kuhinje, ali najpopularniji je doner kebab, koji je u stvari nacionalni fast food. To su u stvari tanki listovi marinirane jagnjetine, nanizani na dugački metalni štapić. Ovaj štapić se okreće na grilu.

Kada se meso ispeče, ono se siječe na tanke komadiće, koji se pakuju na lepinu. U to se još stavlja čili, paradajz, kiseli krastavčići…

Imam bayildi

Imam bayildi je zaista nevjerovatno ukusno jelo, dio tradicionalne turske kuhinje. Uprkos tome što je Imam bayildi dio tipične Balkanske kuhinje, ovo jelo od povrća sa plavim patlidžanom se povezuje sa Turskom.

Legenda, koja je povezana sa ovim jelom, govori da ime samog jela, Imam bayildi, što u prevodu sa turskog znači onesviješćeni imam, ide još iz davne prošlosti. Prema predanju, supruga jednog imama je pripremila ovo ukusno jelo sa patlidžanom, koji je punjen lukom, paradajzom i bijelim lukom. Poslužila je ovo jelo svom suprugu hladno, pripremljeno sa maslinovim uljem i imamu se toliko dopalo, da je pao u nesvijest od oduševljenja.

Prema drugoj legendi povezuje Imam bayildi sa imamom koji se onesvijestio, ne zbog ukusa jela, već zbog činjenice da je njegovoj supruzi nestalo maslinovog ulja i ona nije mogla da mu pripremi omiljeno jelo.

Nezavisno od toga, da li u nekoj od legendi ima bar zrnce istine il ne, Imam bayildi je izuzetno ukusno jelo, u koje ćete se sigurno zaljubiti, kada ga probate.

Yogurt Corbasi

Supe/Čorbe čine važan dio turske kuhinje, a među njima cijenjeno mjesto zauzima čorba od jogurta tzv. Yogurt Corbasi.

Priprema se od jogurta, raznih začina (metvica, špinat, peršun i sl.), riže i ponekad slanutka, a može se servirati topla ili hladna. Jogurt, općenito čini važan i sveprisutan dio turske kuhinje budući da odlično nadopunjuje brojne začine koje se koriste. Može pratiti gotovo svako mesno, ali i brojna vegetarijanska jela poput pečenog patlidžana.

U obliku tzv. Cacika (jelo od jogurta pomiješanog s krastavcima, bijelim lukom, soli, maslinovim uljem i raznim začinskim biljem) čini sastavni dio meze. Jogurt se koristi i u pripremi kolača i pojedinih jela od tijesta, a u nekim dijelovima Turske redovito se konzumira s rižom ili hljebom.

Pilaf

Pilaf se općenito priprema od riže koja se kuha u začinjenom temeljcu. Iako rižu, u novije vrijeme, zna zamijeniti bulgur, pilaf u originalnom obliku i dalje čini okosnicu turske prehrane. Riži se pritom vrlo često dodaje patlidžan, slanutak, grah ili grašak, a u novije vrijeme i meso poput piletine.

Manti

Još jedna klasična sorta turske kuhinje je mantı – ukusna knedla od tijesta i punjenja, slično raviolima. Općenito, mješavina se sastoji od luka, mljevenog janjećeg mesa ili govedine, začinjena solju i paprom. Međutim, također je moguće zamijeniti janjetinu ili govedinu za piletinu ili lososom. Vegetarijanci mogu čak zatražiti špinat kao opciju.

Obično se poslužuje s jogurtom i služi u umaku od paradajza, koji se kuha na maslacu. Jelo je popularno ne samo u Turskoj, već i u Rusiji i drugim bivšim sovjetskim zemljama.


Za sve turiste koji žele posjetiti Istanbul, na Kofer.info portalu mogu pronaći najbolje atrakcije, muzeje, vjerske objekte, šoping centre, parkove, upustva o gradskom prijevozu, aerodrome + cjenovnike za sve atrakcije i muzeje. Pogledajte OVDJE


Menemen

Nazvan po okrugu turske provincije İzmir, ovaj omlet uključuje jaje i paradajz. Kako se paradajz prvi put uzgajao u Izmiru dvadesetih godina prošlog vijeka, smatralo se da su uzgajivači paradajza inspirirani stvaranjem ukusnih jela s viškom proizvoda.

Za popunjavanje jela – poput bilja – koristi se niz drugih sastojaka, s nekim varijantama koje sadrže gljive, kobasice i sir.

Kunefe

Kunefe je poslastica koja se pravi od mladog kozijeg sira i rezanaca za kadaif, tako što se sir stavlja između dva sloja rezanaca. Peče se u malim plehanim tanjirima i na kraju se preliva vrućim šerbetom. Uvek se služi sveže ispečen i topao, a poseban šmek mu daju mleveni pistaći kojima se kolač posipa na kraju pripreme.

Raki

Gdje god postoji meze, tu je i rakı. Poznat kao tursko nacionalno alkoholno piće po izboru, rakı je napitak s okusom anisa koji ide ruku pod ruku s mezeom.

Čak i ako niste ljubitelj okusa sladića, ovaj jaki liker je (previše) lako konzumirati i mora se pokušati posjetiti.

Pogledajte odličnu ponudu hotela u Istanbulu:

[booking_product_helper shortname=”istanbulhoteli”]

Ayran

Možda najcjenjenije bezalkoholno piće u Turskoj, ayran je ljetna morska hrana. Bez šećera, ovaj osvježavajući napitak je mješavina vode, hladnog jogurta i soli. Možete ga pronaći čak i u restoranima McDonalds i Burger King u zemlji, a najviše se konzumira uz mesna jela.

Smatra se da se povijest pića proteže tisućama godina u vrijeme Göktürka.

Salep

Dok je ayran za ljeto, salep je savršen za piće u zimskim mjesecima. Izvorno napravljen od gomolja orhideja, salep je također stvoren umjetnom aromom. Ljudi su posezali za tim jer vrsta orhideje koja se koristi u napitku izumire u nekim područjima.

To bi vam trebalo reći sve što trebate znati o popularnosti salepa! Sastoji se od vrućeg mlijeka i šećera, obogaćenog brašnom i cimetom.

Baklava

Definitivno jedan od najpopularnijih slatkiša iz turske kuhinje je baklava. Kod nas se tradicionalno pravi sa orasima, ali je u Turskoj zaista raznovrsna pa se ovi “zalogajčići” mogu naći i sa ukusom pistaća i čokolade.

Kažemo za tursku baklava da su “zalogajčići” jer je baklava u Turskoj zaista u vidu malih zalogaja, za razliku od one koju mi ovde spremamo, a koja je trouglasta, meka i sočna.

Turska baklava je takođe sočna, ali tvrđa, puna fila pa se lako može jesti prstima što joj daje još slađi ukus. Baklava ne spade u vrstu brzih poslastica jer je za njeno vrijeme potrebno poprilično vremena, oko 2 sata vrijednog rada.

Oblik kojim danas znamo baklavu razvio se u kuhinjama palače Topkapi tokom vladavine Otomanskog carstva. Tanke slojeve phyllo (yufka) tijesta posipajte orašastim plodovima (orasi, pistacije ili lješnjaci) prije nego što ih pokrijemo maslacem, ispečemo, a zatim osladimo sirupom ili medom. Kada se pravilno peče, to je jedno od najljepših jela koje ćete ikada probati.

Lahmacun

Lahmacun je vrsta turske pice. Jako su tanke i prodaju se na komad i podsećaju na tortilje. Obično su punjene mljevenom jagnjetinom ili govedinom, mada ako više volite možete koristiti i piletinu.

Tanki, ali sočni lahmacun omiljena je brza hrana u Turskoj. Prodaje se na svakom koraku, ali pravi se i kod kuće. Uobičajeno je istisnuti limunov sok na pizzu, kao i zarolati ga s paradajzom, lukom i puno peršuna. Neki dodaju i vrhnje ili salatu.

Pide

Pide su jelo koje se sprema u svakoj kući u Turskoj, a u zavisnosti od regije u kojoj ste, mijenja se i punjenje.

To je klasično punjeno testo: sir, krompir, meso, trapist,… Pide je kao i Lahmacun vrsta pice.

Lokma

Lokma su kuglice od tijesta, pržene u ulju, unutra mekane, a spolja hrskave. Podsećaju na naše krofne, samo su manje. Prelivaju se sirupom i rendanom koricom limuna.

Halva

Halva obiluju bojama, često su jako lijepo išarane i upakovane, pa su popularne kao suvernir među strancima. Halva takođe može da se zasniva na raznim drugim sastojcima, uključujući i sjeme suncokreta, lješnika, pasulj, sočivo i povrće kao što su mrkva, bundeva i tikva.

Halva se može držati na sobnoj temperaturi sa malim rizikom od kvarenja.

Rahat lokum

Dok razgledate ulicama Istanbula očarati će vas izlozi sa sa rahat lokumima. Jednostavno vas mame da ih probate. Evo priče kako su nastali.

U Istanbul se u XVIII vijeku doselio poslatičar Ali Muhedin Hadži Bekir. Zahvaljujući svojoj profesionalnosti i umijeću prešao je kod sultana, kao njegov lični poslastičar.

Prva stvar koju je za njega osmislio je mekan kolač: voda sa šećerom, ružinom vodicom, želatinom i ekstraktom likera mastike se promeša i skuha. Sve to je izlio u toplu tepsiju premazanu bademovim uljem. U smjesu je dodao i bademe i orahe. Kada se smjesa ohladila i očvrsla, isjeckao ih je na male kocke i posuo ih prah šećerom.

Ovaj dezert je imenovao rahat lokum (prijatan zalogaj). Radnja ovog poslastičara je do danas ostala prestižna poslastičarnica. Postoje danas različite vrste rahat lokuma: kokos, bademi, orasi, čokolada, pistaći šafran…

Puding pasta

Pudingli tjestenina, uprkos svom imenu, nije ni puding ni tjestenina; umesto toga, ona je torta od turskih krema za keks sa pudingom – kao punjenje. Ispada kao ledena torta. Iako su mnoge od poslastica u Turskoj guste i sirupaste, ova je veoma lagana.

Kajmakli

Za ovaj jedinstveni slatkiš, suhe kajsije se kuhaju u sirupu od šećera dok ne omekšaju, a zatim punjene se pune kravljim mlijekom ili kajmakom ( može i maskarpone sir ) i uvalja se u pistacije.

Kajsije se mogu potopiti u crno vino, umjesto vode da se poboljša boja, i oni mogu biti začinjene orasima ili lješnicima umjesto pistaća.

Sladoled (Dondurma)

Ako poželite sladoled u Turskoj, nemojte tražiti “ice cream”, već “dondurmu”. Dondurma je originalni turski sladoled, koji ima dva posebna sastojka koji ga čine drugačijim od klasičnog sladoleda, prije svega po konzistenciji, ali i po ukusu.

Dondurma se pravi od salepa što ovaj sladoled čini maksimalno kremastim. Uz salep, tu je mastika- aromatična smola. Drugo ime za mastiku je „arapska guma“ i osnovni je sastojak jos jednog prepoznatljivog deserta, rahat-lokuma.

Sve to čini ovaj sladoled potpuno drugačijim i posebnijim od svih ostalih sladoleda na svijetu i svi koji su ga probali potvrdiće vam da se radi o vrhunskoj poslastici bez ikakve konkurencije.

Od ovog sladoleda vas nikad ne može zaboljeti grlo. On nema čestice vode i leda. To je jednostavno hladna i slatka poslastica u kojoj se može uvijek uživati.

Simit

Ova tipična turska hrana za doručak prodaje se na gotovo svakom uglu ulice. Slično kao i bagel, ali prekriveno sjemenkama sezama,  posebno je dobro s bijelim sirom.

Kofte

Raznolike kofte svih veličina poseban su kuharski svijet. Riječ je o ekvivalentu mesnim okruglicama, kod nas poznate kao ćufte.

U najjednostavnijem obliku, mljeveno meso (obično govedina ili janjetina) miješa se s raznim začinima i lukom i ručno oblikuje te zatim priprema na grillu, prži, kuha ili peče. Vjeruje se da samo u Turskoj postoji gotovo 300 vrsta kofti, a neke od zanimljivijih uključuju tzv.

Hamsi kofte karakteristične za obalu Crnog mora i pripremljene od smjese nasjeckanih inćuna, začina, hljeba i luka koja se oblikuje u plosnate, ovalne okruglice i valja u kukuruzno brašno te prži na vrućem ulju.

Aşure

Desert s zanimljivom pričom, poznat kao puding s Noine arke, jelo se priprema od raznovrsnih i zdravih sastojaka, kao što su: žitarice, orašasti plodovi i suho ili svježe voće. Slastica se zašećeri sokovima voća te kuha zajedno u jednom loncu.

Ako niste čuli za legendu o ovom desertu, Noa ga je pripremio na arci kombiniranjem svih sastojaka koji su mu ostali. Ovaj se desert priprema i danas upravo na taj način, recept ne postoji već samo smjernice za kuhanje, a sastojci, oni zavise o tome šta imate u kuhinji. Jelo je osvježavajuće i veoma zanimljivo.

Kumpir

Krompir pečen u kori i punjen ukusnim prilozima postao je pravi hit na istanbulskim ulicama.

Ako propustite probati ovaj street food specijalitet, žalit ćete cijeli život. U četvrti Ortaköy možete pronaći najukusniji i ekstremno veliki pečeni krompir koji se tako topao reže na pola te se maže maslacem i dodaje se sir.

Potom se dodaju i prilozi po želji, kojih je zaista bezbroj, od komadića hot doga, kukuruza, graška, salata, kiselih krastavaca do zelenog lisnatog povrća, gljiva, kupusa, crnih maslina ili bulgura, te se sve skupa na kraju zalijeva umakom po želji.

Ovo je možda i najzdraviji fast food, koji se obično prodaje na ulici.

Gozleme

Svako ko je bar jednom bio u Turskoj probao je ovaj specijalitet koji možete sresti na svakom koraku. To je nešto izmedju palačinki i pizze. Mogu se filovati špinatom i sirom ali i mljevenim mesom.

Pišite nam šta je ostavilo poseban dojam na vas ili ukoliko imate neka pitanja tu smo da vam pomognemo.

(www.kofer.info)


Detaljnu mapu svih turističkih atrakcija u Istanbulu možete pogeladti ovdje

Pogledajte odličnu ponudu hotela u Istanbulu:

[booking_product_helper shortname=”istanbulhoteli”]

Kofer.info pratite preko facebook stranice ''Kofer - Sve o putovanjima'' , facebook grupe ''Travel Centar - Volimo putovanja'' i preko instagrama ''Kofer - Sve o putovanjima''

3 Replies to “Gastronomija za pamćenje – Hrana koju morate probati u Istanbulu”

You must be logged in to post a comment.