office@kofer.info 00387 (0)61/52-61-52

Turske neodoljive poslastice koje morate probati

Turska kuhinja može da se opiše kao spoj prefinjenosti središnje Azije, Bliskog istoka, Mediterana i kuhinje Balkana. Raznolikost sastojaka i aroma, bogata tradicija i kultura istinskog uživanja u hrani samo su neke njezine karakteristike.

Kunefe

Pored raznih vrsta baklava, kadaifa, hurmašica, tulumbi, tufahija, katmera tu je i kunefe, orijentalna poslastica interesantnog naziva.

Kunefe je poslastica kojoj je za izradu potreban mladi neutralni sir i rezanaci za kadaif, što se radi tako što se sir stavi između dva sloja rezanaca za kadaif i na kraju prelije toplim šerbetom/ šećernim sirupom. U Turskoj se kunefe poslužuje svježe pripremljen u manjim okruglim kalupima, ukrašen mljevenim pistaćima, koji djeluju kao divan zeleni ukras. Kunefe se poslužuje vruće jer je tada sir rastopljen.

Baklava

Definitivno jedan od najpopularnijih slatkiša iz turske kuhinje je baklava. Kod nas se tradicionalno pravi sa orasima, ali je u Turskoj zaista raznovrsna pa se ovi “zalogajčići” mogu naći i sa ukusom pistaća i čokolade.

Kažemo za tursku baklava da su “zalogajčići” jer je baklava u Turskoj zaista u vidu malih zalogaja, za razliku od one koju mi ovde spremamo, a koja je trouglasta, meka i sočna.

Turska baklava je takođe sočna, ali tvrđa, puna fila pa se lako može jesti prstima što joj daje još slađi ukus. Baklava ne spade u vrstu brzih poslastica jer je za njeno vrijeme potrebno poprilično vremena, oko 2 sata vrijednog rada.

Oblik kojim danas znamo baklavu razvio se u kuhinjama palače Topkapi tokom vladavine Otomanskog carstva. Tanke slojeve phyllo (yufka) tijesta posipajte orašastim plodovima (orasi, pistacije ili lješnjaci) prije nego što ih pokrijemo maslacem, ispečemo, a zatim osladimo sirupom ili medom. Kada se pravilno peče, to je jedno od najljepših jela koje ćete ikada probati.

Halva

Halva obiluje bojama, često su jako lijepo išarane i upakovane, pa su popularne kao suvernir među strancima. Halva takođe može da se zasniva na raznim drugim sastojcima, uključujući i sjeme suncokreta, lješnika, pasulj, sočivo i povrće kao što su mrkva, bundeva i tikva.

Halva se može držati na sobnoj temperaturi sa malim rizikom od kvarenja.

Lokum

 

View this post on Instagram

 

A post shared by خديجة (@captainkhadija)


Slatkiši mekane teksture i ukusnog okusa obično se serviraju uz omiljeni topli napitak poput kave ili čaja. Često privlače pažnju živopisnim bojama, a najčešće su napravljeni od voćnih aroma i orašastih plodova.

Puding pasta

Pudingli tjestenina, uprkos svom imenu, nije ni puding ni tjestenina; umesto toga, ona je torta od turskih krema za keks sa pudingom – kao punjenje. Ispada kao ledena torta. Iako su mnoge od poslastica u Turskoj guste i sirupaste, ova je veoma lagana.

Kajmakli

Za ovaj jedinstveni slatkiš, suhe kajsije se kuhaju u sirupu od šećera dok ne omekšaju, a zatim punjene se pune kravljim mlijekom ili kajmakom ( može i maskarpone sir ) i uvalja se u pistaćije.

Kajsije se mogu potopiti u crno vino, umesto vode da se poboljša boja, i oni mogu biti začinjene orasima ili lješnicima umjesto pistaća.

Sladoled (Dondurma)

Ako poželite sladoled u Turskoj, nemojte tražiti “ice cream”, već “dondurmu”. Dondurma je originalni turski sladoled, koji ima dva posebna sastojka koji ga čine drugačijim od klasičnog sladoleda, prije svega po konzistenciji, ali i po ukusu.

Jedan je  salep prah, koji dondurmi daje gustinu.

Aşure

Desert s zanimljivom pričom, poznat kao puding s Noine arke, jelo se priprema od raznovrsnih i zdravih sastojaka, kao što su: žitarice, orašasti plodovi i suho ili svježe voće. Slastica se zašećeri sokovima voća te kuha zajedno u jednom loncu.

Ako niste čuli za legendu o ovom desertu, Noa ga je pripremio na arci kombiniranjem svih sastojaka koji su mu ostali. Ovaj se desert priprema i danas upravo na taj način, recept ne postoji već samo smjernice za kuhanje, a sastojci, oni zavise o tome šta imate u kuhinji. Jelo je osvježavajuće i veoma zanimljivo.

Firin Sutlac

Mliječi desert koji neodoljivo podsjeća na prepoznatljivu francusku slasticu creme brulee izvorno se pravi od riže, rižinog brašna, mlijeka i šećera. Modernija verzija dolazi uključuje puding od vanilije koji daje posebnu aromu ovom desertu. Sütlaç, turski puding od riže, zauzima posebno mjesto u Turskoj. Fırın Sütlaç se odlično slaže sa mljevenim lješnjacima, ali možete ga jesti bez dodataka ili posipati cimetom u prahu.

Pileća prsa u kremastom pudingu

Jedan od najneobičnijih turskih deserata zove se Tavuk göğsü. Ova tradicionalna poslastica služi se u cijeloj zemlji. Sadrži kuhanu piletinu, mlijeko, šećer i cimet. Svi sastojci se miješaju i kuhaju dok ne postanu gusti, da bi se na kraju dobila poslastica slicna kremastom pudingu.

Ako je vjerovati sultanima i svima onima koji su probali, kažu da je odličnog okusa, piletina se skoro i ne osjeti. Da je ovaj desert ukusan potvrđuje i to da ga u Istanbulu možete probati na svakom koraku. Desert se poslužuje ohlađen. U prevodu, sam naziv “Tavuk gogsu” znači “pileća prsa”.

Kazandibi

LuAnn – Coolinarika

Omiljena poslastica Ipek Boran, zle snahe iz serije Istanbulska nevesta”, potiče iz jelovnika starih Rimljana, od njih su ga preuzeli Vizantinci, a potom i Turci.

Za kazandibi (dno kazana) nisu potrebne skupe namirnice, već pažnja i strpljenje. Kazandibi je jeftina poslastica koju voli cijela Turska

Kofer.info pratite preko facebook stranice ''Kofer - Sve o putovanjima'' , facebook grupe ''Travel Centar - Volimo putovanja'' i preko instagrama ''Kofer - Sve o putovanjima''

You must be logged in to post a comment.