Zagrebačka katedrala punim nazivom Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava je neogotička bazilika u Zagrebu, smještena je na Kaptolu.
Zagrebačka katedrala je najveća hrvatska sakralna građevina, duga 77 m, široka 48,2 m, visoka 108 m, a u njezinu unutrašnjost površine od 1617 m² može stati 5000 ljudi.
Historija
Pretpostavlja se da je na mjestu današnje katedrale, stajala mala crkvica sagrađena negdje između 9. i 11. vijeka, čija se daljnja sudbina ne zna. Ono što se pouzdano zna, je da se ubrzo nakon osnivanja Zagrebačke biskupije (oko 1094.) počelo se s gradnjom veće romaničke crkve, ali kako se gradnja oduljila (trajala je do 1217.) građevina je dobila i gotička obilježja.
Za provale Tatara 1242. teško je oštećena, pa ju je biskup Timotej (1263. – 1287.) počeo temeljito restaurirati u gotičkom stilu. Obnova je nastavljena i kroz 14. i 15. vijek, a u 16. vijeku je i utvrđena zidinama i kulama, da bi svoj konačni izgled dobila u 17. vijeku kad je uz nju izgrađen masivni renesansni zvonik.
Više put je stradala od požara, ali je njen definitivni kraj bio veliki potres 1880. kad je zaključeno da joj je statika toliko narušena da ju je bolje srušiti i podići novu građevinu na njezinom mjestu.
Nacrti za izgradnju nove katedrale naručeni su kod bečkog eksperta za neogotiku Friedricha von Schmidta. On ih je napravio, ali kako nije mogao doći u Zagreb, poslao je svog mladog asistenta Hermanna Bolléa. koji je od 1880. do 1906. podigao građevinu, temeljno izmjenivši projekt Schmidta, tako da je današnja trobrodna katedrala sa dva vitka tornja i visokim krovištem, zapravo njegovo djelo.
Temeljito je preuređen i enterijer bazilike, izbačeni su stari barokni oltari i podignuti novi, umjesto starih grobnica biskupa i plemstva sagrađena je nova grobnica iza glavnog oltara.
U njoj su sahranjeni; Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan, nakon što su njihovi posmrtni ostatci preneseni 1919. iz Bečkog Novog Mjesta. Tu su i grobnice posljednja tri zagrebačka nadbiskupa: Alojzija Stepinca, Franje Šepera i Franje Kuharića.
U neposrednoj blizini katedrala je i Trg bana Jelačića, koji se nalazi u centru pješačke zone i najpopularnije je okupljalište za većinu stanovnika ovog grada. Svakako posjetite i tržnicu Dolac, koja je najpoznatija tržnica u Zagrebu.
Adresa i kontakt
[wp-svg-icons icon=”home-2″ wrap=”i”] Kaptol 31 [wp-svg-icons icon=”phone” wrap=”i”] +385 1 48 14 727[wp-svg-icons icon=”arrow-up-right” wrap=”i”] Kako doći od Vaše lokacije do ”Zagrebačke katedrale”, pogledajte na mapi [wp-svg-icons icon=”location” wrap=”i”] Detaljnu mapu svih turističkih atrakcija u Zagrebu možete pogledati ovdje
Morate biti prijavljeni za objavljivanje komentara.