Pakoštane
Pakoštane su skladno dalmatinsko mjesto bogate bioraznolikosti smješteno između mora i jezera. Plavo i zeleno, slano i slatko najslikovitiji su epiteti ovog mjesta. Pola vijeka turističke tradicije najveći je svjedok bogatstva ponude. Neodoljivom šarmu ovog tipičnog dalmatinskog mjesta pridonosi blizina triju ostrva (Sveta Juština, Školj i Babuljaš).
Općina Pakoštane smještena je u samom središtu jadranske obale s jedinstvenim položajem između Jadranskog mora i Vranskog jezera. Prostire se na području od 84,28 km2 i zauzima krajnji jugoistok Zadarske županije.
Na razvoj Općine Pakoštane uvelike utječe valorizacija prirodne osnove i fizionomija njenog specifičnog krajolika. U akvatoriju Općine Pakoštane nalazi se 18 ostrva, malih ostrva i hridi od kojih su najprepoznatljiviji ostrva Sv. Juština, Veliki Školj i Babuljaš, smješteni ispred mjesta Pakoštane.
U sastavu općine Pakoštane nalaze se sljedeća mjesta: Pakoštane, Drage, Vrana i Vrgada. Pakoštane je administrativno, kulturno i gospodarsko središte Općine Pakoštane. Mjesto Vrgada nalazi na istoimenom otoku te je povezano brodskim linijama s Pakoštanima i Biogradom na moru.
Prema Popisu stanovništva iz 2011. godine, na području Općine Pakoštane živi ukupno 4123 stanovnika. Većina stanovništva uglavnom živi od turizma, poljoprivrede i ribarstva.
Općinu Pakoštane odlikuje izuzetno dobra cestovna povezanost preko državne ceste D8 i autoceste A1. Glavne tačke vazdušne povezanosti su aerodromi Zadar i Split, pri čemu glavnu ulogu ima Zadarska zračna luka zbog iznimne blizine i dobre cestovne povezanosti.
Okruženo sa čak 5 nacionalnih parkova (Paklenica, Kornati, Plitvička jezera, Slapovi Krke, Sjeverni Velebit).
Upravo su oni impresivno okruženje koji pružaju izuzetnu pogodnost i nude bezbroj mogućnosti za svakog. U neposrednoj blizini Pakoštana nalaze se povijesni grad Zadar, kolijevka hrvatske kulture i historije, Biograd n/m i grad Šibenik nadaleko poznat po katedrali Sv. Jakova koja se nalazi na UNESCO-vom popisu svjetske baštine.
Na više mjesta ima ostataka antičkog naselja; ispod groblja, uz more, temelji rimske vile, a u moru su vidljivi ostaci rimskoga lukobrana. Jedan odvojak rimskoga vodovoda koji je vodio od Vrane do Zadra, kretao je prema Pakoštanima.
U Pakoštanima se organiziraju brojne tradicionalne svečanosti i priredbe: karneval, svečanost Križi (40 dana poslije Uskrsa), fešta Dana Općine (30. srpnja) te Ljetne igre (1. tjedan u kolovozu).
Budući da je na mjestu Pakoštana bila luka rimskog grada Asseriae (sada Podgrađe kod Benkovca) još uvijek su vidljivi ostatci ljetnikovaca i vila bogatih rimskih obitelji iz tog doba.
Ostrvo Vrgadu, koji možete posjetiti brodskom linijom iz Pakoštana, zbog njegovog jedinstvenog položaja spominje bizantski car Konstantin Profirogenet kao stratešku lokaciju za nadzor jadranskog pomorskog puta toga vremena. Sada na Vrgadi možete pronaći i brojne prekrasne uvale za sunčanje i kupanje.
U Vrani, blizu Pakoštana, nalaze se ostaci Hana Jusufa Maškovića, izgrađenog u 17. vijeku, koji je služio kao svratište, odmorište i rezidencija, a danas svjedoči o srednjovjekovnoj turskoj vladavini ovim područjima. Vrana i Pakoštane su već niz godina domaćini ljetnih viteških igara koje će Vam spektakularno dočarati stoljetnu borbu turskih osvajača i vitezova Templara koji su imali svoje sjedište u Vrani.