Novi Vinodolski
U središnjem dijelu sjevernog Hrvatskog primorja, iz stare frankopanske utvrde zvane Novigrad, razvio se i proširio uz morsku obalu turistički grad Novi Vinodolski, središte današnje Rivijere Novi Vinodolski.
Ovo historijsko političko i kulturno središte Vinodolske knežije ("Vinodol" - "Vallis vinearia"), kolijevka plejade književnika iz porodice Mažuranić, s ponosom čuva uspomenu na Vinodolski zakon iz 1288. godine, najstariji hrvatski zakonski spomenik pisan brzopisnom (kurzivnom) glagoljicom.
Zahvaljujući zimzelenoj vegetaciji i blagoj mediteranskoj klimi, čistom moru i zraku, Novi Vinodolski postao je 1878. godine, nedugo nakon Opatije, jedno od prvih turističkih mjesta primorskog kraja.
Fizionomiju grada karakterizira primorska arhitektura bijelih pročelja i crvenih krovova u staroj jezgri koji se uzdižu od razine mora do crkve i tornja na brijegu, nadvisujući gradsku konturu kao da čuvaju ovaj kameniti grad nad morem. Po toj je specifičnoj panorami Novi Vinodolski bio prepoznatljiv u prošlosti, takav je i danas, a vjerojatno će takav i ostati u turističkoj budućnosti.
Dušu grada Novog Vinodolskog predstavlja bogato kulturno nasljeđe: zidine rimske utvrde "Lopsica", ostaci samostana fratara Pavlina, frankopanski kaštel s kulom, Stolna crkva, Crkvica sv. Trojstva i sv. Marina na istoimenom otočiću, kuća braće Mažuranić, Čitaonica i knjižnica iz 1845., Narodni muzej, Gradska galerija "Turnac", staklena kapelica, jezgra starog dijela grada, kao i sačuvani autentični folklor ovog kraja.
Poslovična gostoljubivost lokalnog stanovništva, kristalno bistro more, raznovrsne plaže, grad i okolica bez industrijskih zagađivača, brojni vinogradi, lovna područja, strujanje gorskog zraka iz visokih šuma neposrednog zaleđa, uređene biciklističke i planinarske staze, vidikovci i šetnice – sve to daje Rivijeri Novi Vinodolski neprocjenjive ekološke prednosti, posebno za razvitak turističko-ugostiteljske djelatnosti.
Hoteli, autokampovi, dvije marine, apartmani i sobe u privatnim kućama nude smještajni kapacitet za preko 10.000 turista dnevno. U sklopu hotela i u njihovoj neposrednoj okolici izgrađeni su sportsko-rekreacijski objekti, vanjski i unutarnji bazeni s morskom vodom, saune, ronilački centri i ostali turistički sadržaji.
Akvatorij luke s vezovima za plovila, benzinskom crpkom, dizalicom i pokosom za spuštanje i dizanje plovila, te parkiralištem za automobile, prikolice i plovila namijenjen je nautičkim turistima, za koje je organizirana i služba pomoći i spašavanja na moru. Dvije moderno uređene marine svrstavaju Novi Vinodolski u jednu od najboljih nautičkih destinacija na Jadranu.
Rivijera Novi Vinodolski lako je dostupna iz Evrope i Sredozemlja Jadranskom turističkom cestom, preko željezničke stanice Rijeka ili aerodroma Krk -Rijeka, a pogotovo plovnim putovima.
Rivijera Novi Vinodolski proteže se na otprilike 25 kilometara obale: uz Novi Vinodolski treba posebno spomenuti priobalna mjesta Povile, Klenovica, Smokvica i Sibinj.
Zahvaljujući idiličnoj tišini i kristalno čistom moru, Povile su pravi biser Rivijere.
Ako želite uživati u ribolovu i ribljim specijalitetima, preporučujemo posjet Klenovici, jednom od najpoznatijih ribarskih mjesta na Jadranu.
Smokvica i Sibinj mala su turistička mjesta koja upotpunjavaju bogatu turističku ponudu Rivijere Novi Vinodolski.
Položaj
U zaobalnom dijelu Rivijere, od Bakarca do Novog Vinodolskog pruža se plodna dolina VINODOL (Vallis vinearia), koja je u tom kamenitom i kraškom području, nekad bila većini stanovništva jedini izvor osnovnih životnih potreba.
Novi Vinodolski svojim geografskim i prostornim položajem, objektivno predstavlja turistički fenomen, koji bi se morao brzo preobraziti i izgraditi u ekskluzivno turističko središte, jer posjeduje čisto more, prikladne prostore za izgradnju hotela najviših kategorija, romantične horizonte što ih čine zelena polja, sure stijene, bjelogorične i crnogorične šume, a nadasve slikovita i razvedena obala, pa mlađe generacije nastoje da svome gradu i osiguraju takvu perspektivu i budućnost.
Novi Vinodolski stjecište je ceste koja iz Vinodola vodi prema moru, kao i cesta koja kroz područje visokih crnogoričnih šuma Kapele najkraćim putem preko Ogulina povezuje kontinentalna industrijska središta Hrvatske s morem.
Jadranska turistička cesta spaja Novi Vinodolski preko Rijeke sa srednjom Evropom i ostalim njezinim dijelovima a morskim putem, kako Primorac kaže, povezan je Novi Vinodolski s cijelim svijetom.