Teško bilo koji popis znamenitosti Splita koje se isplati posjetiti može proći bez Dioklecijanove palače na prvom mjestu. Apsolutno najpoznatija splitska znamenitost koja privlači ogroman broj turista svake godine jedan je od najočuvanijih rimskih građevina na svijetu.
Dioklecijanovi Podrumi
Jedan od najočuvanijih i najatraktivnijih dijelova palače su Dioklecijanovi podrumi.
Podrumi Dioklecijanove palače predstavljaju jedan od najbolje očuvanih antičkih kompleksa ovakve vrste na svijetu, i umnogome su zaslužni što je historijska jezgra Splita 1979. uvrštena na UNESCO-ovu listu svjetske baštine.
U rimsko doba, funkcija im je bila izdignuti prostore careva stana u gornjem spratu, ali su bili i skladišni prostor Palače. Kako su konstrukcijski vjerna kopija gornjih prostorija, omogućuju vjernu rekonstrukciju izgleda carskih odaja.
U ranom srednjem vijeku jedan se njihov dio koristio za stanovanje, a u jednoj su dvorani pronađeni dijelovi turnjačice za proizvodnju ulja i vina, i danas izloženi.
Gradnjom unutar Palače Podrumi su pretvoreni u otpadnu jamu kuća koje su se nalaze nad njima.
Čišćenje podrumskih prostorija zamislio je i otpočeo sredinom 19. vi. arhitekt Vicko Andrić, prvi splitski i hrvatski konzervator, a do današnje razine iskopani su i rekonstruirani do šezdesetih godina prošlog vijeka. Jedino je istočni dio postao otvoren za javnost relativno nedavno, u 1995. godine.
Danas se u te prizemne dvorane ulazi kroz Porta Aenea, s Rive, ili pak stepeništem s Peristila. Podrumi su i danas puni života. U njima se redovito organiziraju slikarske i kiparske izložbe, izvode se pozorišne predstave, sajmovi poput Međunarodnog praznika cvijeća, gastronomske i enološke priredbe, i mnoga druga društvena i kulturna događanja.
Središnja sala, glavna komunikacija od Rive do Peristila, mjesto je na kojem je moguće kupiti vrijedne suvenire, a cijeli ostali prostor Podruma otvoren je za obilazak kao jedna od najvećih splitskih atrakcija, često uz Peristil i sinonim za Dioklecijanovu palaču.
Ulaznice :
[wp-svg-icons icon=”tag” wrap=”i”] Podrumi Dioklecijanove palače – 30,00 Kn (oko 4 Eura)Ulaznice sa popustom
- Individualne posjete :
- Grupne posjete :
Stručno vođenje
[wp-svg-icons icon=”tag” wrap=”i”] Na hrvatskom jeziku – 300,00 Kn (oko 40 Eura) [wp-svg-icons icon=”tag” wrap=”i”] Na stranim jezicima – 500,00 Kn (oko 67 Eura) [wp-svg-icons icon=”info-2″ wrap=”i”] Vlasnici SplitCard kartice – 20% popusta za ”Podrume Dioklecijanove palače”Radno vrijeme :
[wp-svg-icons icon=”clock-2″ wrap=”i”] Ponedjeljak – Petak / 09,00 – 20,00 h [wp-svg-icons icon=”clock-2″ wrap=”i”] Subotom, nedjeljom i praznicima / 10,00 – 20,00 hNeradni dani :
[wp-svg-icons icon=”lock” wrap=”i”] 1. januar – Nova godina [wp-svg-icons icon=”lock” wrap=”i”] 6. januara – Tri kralja [wp-svg-icons icon=”lock” wrap=”i”] 4. aprila – Uskrs [wp-svg-icons icon=”lock” wrap=”i”] 5. aprila – Uskrs… [wp-svg-icons icon=”lock” wrap=”i”] 1. novembra – Blagdan Svi sveti [wp-svg-icons icon=”lock” wrap=”i”] 18. novembra – Dan sjećanja na Vukovar [wp-svg-icons icon=”lock” wrap=”i”] 25. decembra – Božić [wp-svg-icons icon=”lock” wrap=”i”] 26. decembra – Sv. Stjepan
Morate biti prijavljeni za objavljivanje komentara.