Biograd na moru
Smješten u srcu Jadranske obale, Biograd se šarmantno rastegnuo po obali i poluotoku. Biograd na moru je grad udaljen tridesetak kilometara južno od Zadra. Smešten je na malom poluostrvu i kopnu. Biograd na moru nalazi se u središtu hrvatske obale, koga okružuju čak pet Nacionalnih parkova i dva Parka prirode.
U njemu ćete naći niz prelijepih plaža s puno sadržaja i hlada borove šume, tragove povijesti koji pričaju o kraljevima i potopljenim brodovima, dvije marine kao zaklon za brojna bijela jedra te pogled na Pašmanski kanal i otoke optočen zalascima sunca.
Ako postoji mesto na jadranskoj obali koje treba posetiti i istražiti zbog njegove lepote, idealnog položaja, sklada, srdačnih ljudi i blizine najvažnijih hrvatskih nacionalnih parkova, kao i zaštićenih područja prirode onda je to svakako Biograd na moru. Zbog svoje blizine Zadru, Šibeniku, parku prirode Vransko jezero kao i zbog odlične povezanosti s autoputem Zagreb – Split, Biograd na moru je jedan oz značajnijih turističkih središta srednje Dalmacije.
Biograd je grad koji ugađa svojim gostima i u kojem svatko može naći sadržaje i zabavu po svojoj mjeri. Proslavite 1. maj sudjelujući u dinamičnom Slovenskom vikendu prepunom zanimljivih aktivnosti.
Gastro Biograd manifestacija je koja u junu rivu pretvara u raj okusa i mirisa autentičnih proizvoda iz cijele Hrvatske, a Biogradska noć najveselija je ljetna noć s mnoštvom događanja za sve uzraste.
U opuštenijoj i intimnijoj varijanti nju ćete pronaći i na Biograd Street Music Festivalu. A možda ste najviše od svega zaljubljeni u jedrenje? Biograd sa svoje dvije marine predstavlja važan nautički centar pa je Biograd Boat Show kvalitetan dokaz te reputacije.
Adrenalinski izazovi čekaju vas na brojnim sportskim terenima, zabavnom parku ili pak u razgledu brojnih prirodnih ljepota u okruženju, a noćni život obasjat će vas vatrometom raznovrsne zabave! Otkrijte, korak po korak, sva lica ovog turističkog odredišta raznovrsne ponude kojom osvaja sve generacije.
Ribolov
Ljubitelji sportskog i rekreativnog ribolova, bilo slatkovodnog ili morskog u Biogradu će doći na svoje! U zaleđu Biograda, na samo pet kilometara udaljenosti, prostire se Vransko jezero, jedno od najvećih hrvatskih jezera i park prirode. Budući da u ovo, inače slatkovodno jezero ulazi morska voda u njemu su prisutne i morske i slatkovodne vrste riba.
Od slatkovodnih vrsta tu je jegulja, riječna babica, šaran, babuška, crvenperka, som, štuka i gambuzija, dok su od morskih najzastupljeniji cipli. Za ribolov je potrebno nabaviti ribolovnu dozvolu, a budući je tu zona parka prirode, zabranjeno je loviti noću.
Među najboljim lokacijama za ribolov su kanal u blizini autokampa, te Prosika, kanal koji spaja jezero s morem. Tu je uređena i lučica, te info centar za posjetitelje. Ljubitelji morskog ribolova mogu birati između tzv. udičarenja ili podvodnog ribolova. Sportsko-rekreativnim pecanjem možete se baviti bilo gdje na području grada Biograda uz odgovarajuće dozvole i poštujući sezonska ograničenja o zabrani ribolova na plažama, lučicama i lukama. Isto vrijedi i za susjedne otoke i otočiće koji ne ulaze u zone posebne zaštite poput nacionalnih parkova i parkova prirode.
U NP Kornati rekreativni ribolov dopušten je samo za domicilno stanovništvo, ali i to uz ograničenja ulova. No, još uvijek vam preostaju mnogi otoci i otočići ovog najbrojnijeg arhipelaga. Tu ima ribe u izobilju – podlanica, palamida, zubataca, panula, brancina, sipa, lignji, hobotnica i mnogočega drugog. Samo vodite računa o lovostaju za pojedine vrste. Najbolji ribolov je u ranim jutarnjim satima zbog smiraja vjetra, pa mnogi ribiči ustaju prije zore i odlaze svojim brodicama na more nadajući se dobrom ulovu.
Ronjenje
Akvatorij oko grada Biograda upravo je idealan za sve ljubitelje ronjenja, za profesionalce, ali i za one koji tek žele napraviti prve korake u istraživanju morskih dubina. Brojnim iskusnim roniocima ovo područje je omiljena destinacija za ronjenje budući da ga odlikuje iznimno raznoliko podmorje i brojni prirodni fenomeni.
Područje sjevernodalmatinskog akvatorija, kojem pripada i Biograd, obuhvaća područje od ostrva Paga, preko ostrva Premude, Ista, Molata, Silbe, Dugog otoka, Ugljana i Pašmana, te na svom južnom dijelu uključuje kornatski arhipelag.
Vanjska strana otoka najčešće je duboka, a dubine sežu i preko 50 metara – vanjske se litice Dugog otoka i Kornata spuštaju čak preko 80 metara – pa tu buja podvodni biljni i životinjski svijet. Unutarnja strana otoka obično je plića, pa je i ponešto siromašnija, ali je usprkos tome izuzetno zanimljiva.
Posebnost akvatorija je u tome što u svim vremenskim prilikama možete naći mjesto zaštićeno od vjetra i valova gdje se može nesmetano roniti, a prozirnost mora je iznimna, seže čak do 40 metara.
Također, ovo područje obiluje brojnim zidovima, grebenima i špiljama prepunim ribe, pa će ljubitelji fotosafarija imati pune ruke posla. Unutar parka prirode Telašćica, te nacionalnog parka Kornati potrebna je posebna dozvola za ronjenje, a savjetuje se da u istraživanje ovog dijela podmorja ne idete sami već isključivo u pratnji iskusnog poznavatelja terena. Ne treba posebno isticati da ovakve lokacije nisu primjerene početnicima.
Kupanje i vodeni sportovi
U Biogradu su odlične gradske plaže nadohvat ruke, a sa samim centrom grada povezane su šetalištima. Plaža Bošana nalazi se na sjevernom rubu grada i prostire se odmah ispred apartmanskih kuća. Ima sve potrebne pogodnosti i nositeljica je plave zastave.
Plaže Dražica i Soline nalaze se uz šetnicu koja vodi od hotela Ilirija prema uvali Soline. Bogate su sadržajima svih vrsta, od onih zabavnih, gastronomskih i sportskih, do sadržaja za djecu.
Tik uz plaže prostire se borova šuma. Voda je izuzetno čista (Plaža Dražica je nositeljica plave zastave), a prilaz u vodu je postepen. Kupati se možete i u mjestima biogradske rivijere. Lijepih plaža ima u Filipjakovu, te u Pakoštanima. Prekrasna plaža je u Crvenoj luci na samo tri kilometra udaljenosti od centra Biograda. Uživajte u ljepotama čistog mora, vrlo plitkog pješčanog dna i guste borove šume koja je okružuje.
Ukoliko se poželite kupati na otoku, Pašman i Ugljan imaju odlične plaže. Trajekt do Pašmana vozi iz Biograda prilično često, a vožnja traje 20-ak minuta. Na otoku je i nudistički kamp Sovinje s lijepom pješčanom plažom. Mnogi koji vole osamu odlaze na kupanje na okolne otočiće, prvenstveno na otočić Vrgadu gdje ima lijepa pješčana plaža.
Na otoku nema automobila, a redovna linija, kao i izletnički brodovi kreću iz Biograda ili Pakoštana. Lijepih plaža ima i na otočićima Sveta Katarina, Planac, Babac, te Mali i Veliki Dužac do kojih se uglavnom dolazi izletničkim ili privatnim brodovima.
Tenis
Znate li da biogradski Ilirija hoteli raspolažu s čak 14 teniskih terena? Biograd na Moru upravo je zbog toga pravo mjesto za sve one koji ni na odmoru ne mogu bez svog omiljenog sporta ili za one koji tek žele prvi put udariti lopticu. Tereni su potpuno opremljeni pa se u njima nalaze svlačionice, caffe bar, pizzeria i toalet.
Ako su vam noćni mečevi posebno uzbudljivi znajte da tereni imaju i noćno osvjetljenje što znači da vam samo preostaje naći dostojnog protivnika i zaigrati ovaj popularni bijeli sport!
Biciklizam
Jedan od najboljih načina za razgledati Biograd i okolicu jest bicikliranje! Ako želite izbjeći zahtjevne staze preporučamo vožnju do susjednih mjesta poput Svetog Filip i Jakova. Odlična je I šetnica koja vodi kroz gustu borovu šumu od centra grada do pješčane uvale te dalje prema naselju Kumenat pa makadamskom cestom prema mjestu Pakoštane.
Za one koji traže veći izazov i malo duže i zahtjevnije pothvate, nastavlja se ruta oko Vranskog jezera koja je duga 38 km. No to nije sve - postoji još i obilježena staza koja vodi pokraj vidikovca Kamenjak prema mjestu Vrana koja produžuje stazu za još nekoliko kilometara.
Jedrenje
Budući da se nalazi na najrazvedenijem dijelu Jadranskog mora, te na području s najvećim brojem otoka i nekoliko nacionalnih parkova i parkova prirode, Biograd je upravo idealna polazišna destinacija za nautičare. U Biogradu je izgrađena moderna marina s oko 1000 vezova u moru i 200 mjesta na kopnu, servisom, čuvanim parkingom za oko 700 vozila, te drugim popratnim uslugama.
U Biogradu posluje nekoliko čarter agencija, te jedriličarski klub. Najbolje razdoblje za jedrenje u Hrvatskoj je između travnja i listopada kad ima dosta sunca, a i more je pogodno za kupanje. Zbog blagih plimnih kretanja i slabih morskih struja čitavo područje biogradskog akvatorija je pogodno za ugodno jedrenje.
Čitavo područje akvatorija je lijepo za jedrenje, no Kornatsko otočje s više od 150 otoka, otočića i hridi, vjerojatno je jedna od najatraktivnijih destinacija u svijetu uopće. Do Kornatskog otočja možete proći južno od ostrva Pašmana, kroz prolaz Ždrelac između Pašmana i Ugljana ili obići sjevernu stranu ostrva Ugljana. Najveći otok je Kornat s najpoznatijim uvalama Opat, Kravljačica, Vruje, Strižnja i Lučica.
Preporuka je svakako posjetiti park prirode Telašćica na jugoistočnom dijelu Dugog otoka. U uvalama su brojne konobe koje nude domaću kuhinju, uglavnom netom ulovljenu ribu i plodove mora.