Dugi otok
Dugi otok je otok u Jadranskom moru, na hrvatskoj obali Jadrana. Dugi Otok je najveći otok u zadarskom arhipelagu s dužinom preko 45 km i širinom u prosjeku 5 km.
Površinom od 113,3 km2 i ukupnom dužinom od 44,5 km Dugi otok čini vanjski niz otoka zadarskog arhipelaga, zajedno s otocima Molatom, Istom, Škardom i Premudom.
Bujna mediteranska vegetacija u kombinaciji s plavetnilom mora te okolni otoci, hridi i uvale ne mogu nikoga ostaviti ravnodušnim.
Udaljen od Zadra sat i pol vožnje trajektom čini ga idealnim odredištem za turiste koji žele miran odmor u okruženju prirodnih ljepota.
Na otoku se nalazi jedanaest naselja, od čega su Sali, Zaglav, Žman, Luka, Savar, Brbinj, Dragove i Božava smješteni na sjeveroistočnoj strani, dok se Soline, Verunić i Veli Rat nalaze na sjeverozapadnoj obali, u duboko uvučenim zaljevima Solišćica i Velarska vala.
Jugozapadna strana otoka je strma i okrenuta prema otvorenom moru. Taj dio otoka je i najatraktivniji za turiste, zbog prirodnog parka Telašćica, koji je reljefno i zemljopisno sastavni dio otočne skupine i nacionalnog parka Kornati.
Uz obalu su mnogobrojni otočići (Golac, Bršćak, Magarčić, Mali i Veliki Planatak, Utra, Mrtovnjak, Luški, Krknata, Lagnići, Mežanj, Katina i dr.). Zapadna obala je vrlo strma, dok su ostale obale položite s nizom uvala, među kojima se pješčanim žalima ističu Solišćica, Pantera i Telašćica. Od većih otoka u blizini su Ist, Olib, Iž, Pašman i Ugljan.
Otok je idealan odabir za ljubitelje jedrenja budući da je okružen sa desetak manjih otoka te da se nalazi u blizini kornatskog arhipelaga. Dugi otok je pravi dragulj za dječju igru u plićaku i roditelje koji će odmoriti duh i tijelo što dalje od gradske buke.
Dugi otok ima nekoliko domaćih dnevnih trajektnih i brodskih veza sa Zadrom. Veće luke su trajektna u Brbinju i Zaglavu, te Sali i Božava. Sva naselja povezana su otočnom cestom kojom prometuje i lokalna autobusna linija.
Dugi otok je trajektnom vezom Zadar - Zaglav i Zadar - Brbinj povezan sa kopnom.
Otok ima mnogo prirodnih ljepota,a posebno se ističe Park prirode Telašćica na južnom djelu otoka, velo i malo jezero kod Žmana, uvala Solinšćica i uvala Sakarun. Ima dosta povijesnih ostataka (uključujuči i prapovijesne).
Na otoku se nalaze 3 jezera (dva periodička slatka i stalno slano u Telašćici). U neposrednoj je blizini i Nacionalni park Kornati.
Znamenitosti otoka su i svjetionik Veli rat kod Velog Rata i crkvica Sv. Pelegrina u Savru, te manifestacija Tovareća mužika u Salima.
U novije vrijeme pokušava se oživjeti zanimanje za spilju Strašna peć koja se nalazi kraj mjesta Savar na nadmorskoj visini od 70 m.
Dugi otok pogodan je za vožnju biciklom, treking, ribolov i ostale sportske aktivnosti koje se nude u turističkom sadržaju.
Najveće mjesto na otoku, Sali, dobilo je ime po nekadašnjim solanama, izvoru života ovdašnjih stanovnika. U njemu se možete diviti raskoši župne crkve Sv. Marije ili uživati u Saljskim užancama, pučkoj fešti čija je najveselija točka utrka magaraca. Dugi Otok u Saljskom polju, botaničkom rezervatu, skriva masline stare sedam stoljeća, što ga čini jedinstvenim hortikulturnim objektom u Hrvatskoj.
Savar je malo mjesto poznato po špilji Strašna peć te kamenu kojim su građeni rimski forum u Zadru, rimske i venecijanske palače i crkve te zgrade UN-a u New Yorku. Odmah do njega, u slikovitoj uvali, nalazi se romantični poluotočić s crkvicom svetog Pelegrina. Božava, Zaglav, Dragove i Brbinj, tek su neka od mjesta u kojima Dugi Otok nudi apsolutni mir. Pođite u zagrljaj kristalno plavom moru i lijepim uvalama okruženima borovim šumama.
Dugi Otok i njegov akvatorij zarobljavaju sva čula prirodom koja vas okružuje. Nacionalni park Kornati svojim okomitim liticama i ekosustavom ostavlja bez daha.
Otok Mežanj zanimljiva je lokacija za ronjenje, gdje ćete uživati u igri sunčeve svjetlosti i istraživanju špiljica.
Podmorje simpatičnog otočića Taljurića krije špilju i pravo bogatstvo ribljeg svijeta. Krajolik otoka Zverinca plijeni izvanvremenskom atmosferom. Na njemu je i najstarija aktivna uljara na Jadranu, u kojoj možete vidjeti kako se maslinovo ulje pravilo na tradicionalni način.