U prizemlju tvrđave Revelin otvorene su dvije izložbe:
Na izložbi „Ranosrednjovjekovna skulptura Arheološkog muzeja u Dubrovniku“ predstavljeni su najreprezentativniji dijelovi kamenog crkvenog namještaja – oltarnih ograda, propovjedaonica, ciborija, kora i kamene arhitektonske plastike – stupova, kapitela, portala, prozora i imposta, predromaničkog i ranoromaničkog sloga.
Djela su izuzetno kvalitetne klesarske škole i njezinih vrsnih majstora klesara, a potječu iz crkava benediktinskoga reda u Dubrovniku i okolici. Datiraju se od 8. do 12. vijeka.
Na izložbi „Revelin, arheološka istraživanja/prostorni razvoj/ljevaonica“ prikazan je slijed građenja dvaju utvrda na istoj lokaciji: prve iz sredine 15. vijeka s pripadajućim sadržajima kao što su peći za lijevanje topova i zvona, kuće raznih majstora ljevača i majstora graditelja, otkrivene tijekom iskapanja u drugoj, danas postojećoj, izgrađenoj tijekom druge četvrtine 16. vijeka prema modelu i nacrtu vojnog inženjera A. Ferramolina iz Bergama.
Revelin u vojnom graditeljstvu označava predutvrdu, neku vrstu bastiona u gradskom jarku koji je spojen mostovima s gradom i predgrađem.
Ulaznice :
Cijena ulaznica od 130 kn (oko 13 Eura) za individualce i 50 kn (oko 6,5 Eura) za učenike i studente obuhvata:
- Dubrovačke muzeje (Kulturno-povijesni muzej u Kneževu dvoru, Pomorski muzej u tvrđavi sv. Ivan, Etnografski muzej u žitnici Rupe, izložbe Arheološkog muzeja u tvrđavi Revelin)
- Dom Marina Držića
- Umjetničku galeriju Dubrovnik
- Prirodoslovni muzej
- Galeriju Dulčić-Masle-Pulitika
- Atelijer Pulitika
Jedinstvena ulaznica u muzejsko-galerijske ustanove kojima je osnivač Grad Dubrovnik vrijedi 7 dana od dana prvog posjeta jednoj od nabrojenih ustanova.
Stanovnici Dubrovačko-neretvanske županije te djeca mlađa od 12 godina ostvaruju pravo besplatnog posjeta svim muzejima, te stalnim i povremenim izložbama Dubrovačkih muzeja.
Radno vrijeme
Četvrtak – utorak, 10,00-16,00 h
Adresa i kontakt :
00385 98 953 7684