Zlatibor
Zlatibor je planina izuzetne ljepote, prijatne klime, prostranih proplanaka, bujnih pašnjaka, vodom bogatih planinskih potoka.
Planinska ljepotica u jugozapadnom dijelu Srbije bila je odredište dokonih i bogatih još od sredine 17. vijeka, mjesto privremenog boravka onih koji su, prije svega, tragali za zdravljem, ali i za blagodjetnim mirom zlatiborskih padina na kojima se oči odmaraju.
Zlatibor se nalazi u samom „središtu“ Srbije. Rastojanje od ove planine do Beograda je 230 km, 300 km od Novog Sada i 300 km od Jadranskog mora.
Zlatibor je planina i park prirode u Srbiji koja se prostire na površini od oko 1.000 km², dugačka je 55 km, a široka i do 20 km. Najviši vrh je Tornik (1.496 m) udaljen je devet kilometara od centra i opremljen šestosjednom žičarom, dva ski lifta i četiri staze.
U samom centru se nalaze brojni kafići, poslastičarnice i restorani sa tradicionalnom zlatiborskom kuhinjom, klubovi u kojima se možete dobro zabaviti do ranih jutarnjih sati, kao i lokalna pijaca koja je izvanredno snabdjevena voćem i povrćem iz okolnih sela.
Na njoj ćete naći domaće mesne, mliječne i prerađevine meda po kojima je ovaj kraj poznat.
Na Zlatiboru postoji nekoliko marketa većih lanaca, kao i nekoliko manjih prodavnica mještovite robe. Na autobuskoj stanici nalazi se supermarket Maxi, u Rujanskoj ulici nalaze se marketi Aroma i Aman. Marketi uglavnom rade do 22.00 časa, a neki od njih su tokom ljetnje sezone otvoreni i cijelu noć.
Poznato je ljetovalište i zimovalište, kao i klimatsko lječilište.
Obuhvata predjele tri opštine Republike Srbije: Čajetinu i jedan deo opštine Užice (Kremanska oblast) sjeverni Zlatibor i jedan manji dio opštine Nove Varoši (Murtenička oblast) južni Zlatibor. Administrativni centar Zlatibora je varošica Čajetina.
Južna i istočna granica Zlatibora su rijeke Uvac i Veliki Rzav. Na zapadu se Zlatibor graniči sa Bosnom i Hercegovinom, selima Mokrom Gorom, Semegnjevom i Jablanicom.
Zlatibor je talasasta visoravan i pripada Dinarskim planinama. Zlatibor obiluje magnezitom, koji se eksploatiše na nekoliko mjesta.
Zlatibor je nagnut ka sjeveru i sjeverozapadu, pa većina rijeka odlazi na tu stranu. Sva voda teče u Crno more – Drinom, Đetinjom i Moravicom.
Prirodnih jezera na Zlatiboru nema. U centru se nalazi vještačko jezero sagrađeno za turističke potrebe.
Čuven je po pijaćim vodama, od kojih su neke najbolje u Srbiji.
Na Zlatiboru ima i dosta mineralnih izvora. Najpoznatiji su Bele vode u Mokroj Gori, banja Vapa u Rožanstvu i spomen-česma na Oku. Voda sa zlatiborskih mineralnih izvora je ljekovita za očna i kožna oboljenja, a može i da se pije, mada ne bi trebalo u velikim količinama.
Na dosta mjesta na Zlatiboru se nalaze šuplja stabla, najčešće bukova, ukopana u zemlju i puna čiste izvorske vode. Ovi izvori se zovu stubline. Na njihovom dnu se nalazi sitno kamenje koje filtrira vodu.
Zlatibor ima subalpsku klimu. Srednja godišnja temperatura na Zlatiboru iznosi oko 7,5 °C
Većina stanovnika su Srbi pravoslavne vjeroispovjesti. Govore srpskim maternjim jezikom.
Na Zlatiboru se plaćanja vrše u dinarima ili platnim karticama, a većina marketa, kafića, restorana i trakcija ima mogućnost plaćanja karticama. Što se tiče mjenjačnica, na Zlatiboru ih u centru ima sasvim dovoljno, od austobuske stanice, kroz tržni centar do Kraljevog trga, na svakih 100 – 200 metara nailazite na mjenjačnicu, tako da sa razmjenom novca u dinare nećete imati problem.
Novac možete podići na nekoliko bankomata koji se nalaze u centru Zlatibora i jednom koji se nalazi na Gasprom benzinskoj stanici.
Kao i svako turističko mjesto i Zlatibor ima široku punodu hotela, apartmana, vikend kućica, soba itd. Nećemo ih izdvajati nego ćemo vama prepustiti da sami odaberete šta vam odgovara.