Parkovi
Ako tražite mjesto za bijeg od gradske vreve i rado biste se odmorili u zelenilu na klupici, onda obavezno posjetite neke od brojnih Bečkih parkova. Ako ćemo gledati brojke, u Beču postoji preko 800 zelenih površina koje se prostiru na preko 19 kvadratnih kilometara, tj. svaki dvadeseti kvadratni kilometar Beča je jedna gradska zelena površina.
U Beču se nalaze brojni prekrasni parkovi, a za Vas ćemo izdvojiti 10 najljepših i najposjećenijih.
Gradski park – Stadtpark
Zelena oaza u samom centru grada! Ovo je ujedno i prva bečka javna zelena park-površina. Plan i izvedba samog parka uslijedili su po engleskom stilu pod palicom slikara krajolika Josefa Salleney-a i gradskog vrtlara Rudolfa Siebeck-a.
Park je rijekom Beč (Wien) podijeljen u dva dijela i ima površinu od 65 000 kvadratnih metara. Nalazi se na prijelazu između 1. i 3. kotara, a išaran je mnoštvom spomenika poznatih Bečkih umjetnika kao što su Hans Canon, Emil Jakob Schindler, Johann Strauss II., Franz Schubert i Anton Bruckner.
Raskošni Kursalon sa svojom širokom terasom seže u sam park, a mjesto je održavanja popularnih valcera i koncerata.
Park krasi brojno drveće, cijeće, veliki ribnjak i bezbroj livada koje su idealne za odmaranje, igranje i šetnju.
Lokacija: U4 Stadtpark, U3 Stubentor
Narodni park – Volksgarten
U centru grada se krije još jedna predivna zelena površina koja se smjestila između Trga heroja, Parlamenta i Gradskog kazališta (Burgtheater). Vrt ruža u povijesnom ambijentu gdje jednostavno zaboravljate da ste u samom srcu grada.
Park je izgrađen u nekoliko etapa između 1819. i 1907. godine na nalog cara Franje I. te cara Franje Josipa I. Vrt krije više od 3000 ružičnjaka, sveukupno više od 200 različitih vrsta. Ime „Narodni“ krije se zapravo u činjenici da je to isprva bio dvorski vrt zatvoren za javnost. No to nije dugo potrajalo. Park je otvoren za sve pa je po tome dobio i ime.
Od spomenika tu se krije Tezejev hram koji je jedan od izložbenih prostora Muzeja povijesti i umjetnosti, a koji je sagrađen po uzoru na Hefestov hram u Atini.
Tu je i Elizabetin memorijal, spomenik carici Elizabeti poznatijoj pod nadimkom „Sisi“.
Lokacija: U2 Volksgarten, U3 Herrengasse, tramvaj linije 1, 2, D te 71 stanica Volksgarten.
Burggarten
Narodni park i Burggarten dva su carska parka grada Beča tik jedan pored drugog. Kao i Narodni vrt i ovaj je dao izgraditi car Franjo I. nakon što je Napoleonova vojska srušila dio zidina oko Hofburga pa se stvorio „dodatan neiskorišten prostor“.
Ovaj je vrt dugo vremena bio privatne dvorske prirode gdje se gospoda šetala i pokazivala svoje nove šešire. Tek je 1919. otvoren za javnost. Ovo je jedan od najposjećenijih Bečkih parkova, a razlog je pravo malo blago spmenika i građevina koje se kriju u istom.
U samom vrtu nalazi se spomenik caru Franji Josipu I. koji je, kao i kod Narodnog vrta, radio na dodatnom uređenju parka. Zanimljivo je da je to ujedno i njegov jedini spomenik u Beču.
Tu je i popularni spomenik glazbenog genijalca Wolfganga Amadeusa Mozarta ispred kojeg se prostire livada s cvijećem zasađenim u obliku violinskog ključa, i to je omiljeno mjesto turista za fotografisanje.
U samom vrtu krije se i Palmenhaus gdje se osim čuvenog kafića i restorana nalazi i kuća leptira.
Lokacija: U2 Volksgarten, U3 Herrengasse, tramvaj linije 1, 2, D te 71 stanica Volksgarten.
Park Prater
U sklopu istoimenog zabavnog parka, prostire se ogromna zelena površina koja je, uz Burggarten, druga najposjećenija u Beču. Razlog nisu spomenci.
Turisti, ali i domaćini, ne idu ovdje s fotoaparatom, već sportskom opremom i piknik košarom. Gust red topola i raznih grmova prostiru se na oko 4,5 kilometara dugu šetnicu koja obuhvaća i dio uz rijeku Dunav.
Ispočetka je to bilo carsko lovište, no onda je otvoreno za sve prvenstveno kao mjesto za odmor i rekreaciju. U park se u zadnje vrijeme dosta ulagalo, od novih klupa do sportskih terena. Ukoliko se želite prošetati i pritom uživati u najbogatijem krajoliku, ovaj je park idealno mjesto za vas.
Lokacija: U1, U2 Praterstern.
Park Schönbrunn
U sklopu istoimenog i najpoznatijeg dvorca u Beču, prostire se i prekrasan barokni park Schönbrunn. Smješten u 13. bečkom kotaru park je nastao u sklopu izgradnje dvorca pod nalogom carice Marije Terezije.
Sam park je zaštićen kao zona, a dvorac i park su od 1996. godine pod zaštitom UNESCO-a kao dio kulturne baštine. Uz najljepše cvjetne kreacije i fontane, u parku možete pronaći i zoološki vrt, prekrasnu šumu, Palmenhaus (mjesto gdje možete saznati sve o očaravajućem svijetu biljaka) kao i botanički vrt.
Stotine klupica i livada neizostavno su mjesto svih turista, ali i Bečana. Svake godine u 5. mjesecu ovaj je park mjesto gdje, potpuno besplatno, možete uživati u najljepšim zvucima Bečke filharmonije.
Lokacija: U4, bus 10A stranica Schönbrunn
Türkenschanzpark
Smješten u 18. Bečkom kotaru, park je 1888. otvoren za javnost. Ime vuče svoje korijene iz razdoblja turske opsade Beča kada su Turci izgradile svoj tabor upravo u neposrednoj blizini parka. Opisa ili nekog pismenog dokaza za to ipak nema.
Ispočetka je to bila jedna livada i žitno polje no poslije je uređeno u gradski park koji je do 1918. godine bio ujedno i najveći park grada Beča.
Park krase par manjih jezera, fontana, bezbroj drveća, klupica i sportskih terena. Od spomenika tu se nalaze Arthur Schnitzler, bečki dramski spisatelj te kompozitori Franz Marschner te Emmerich Kálmán. 1991. godine izgrađena je Yunus-Emre fontana od strane tadašnjeg turskog veleposlanika kao znak prijateljstva između Beča i Turske. 1999. otvorena je površina od 2500 kvadratnih metara koja skriva terene za nogomet, odbojku na pijesku i prostor za skejtere.
Türkenschanzpark je zahvaljujući svojoj topografskoj sceni, različitim jezerima, vodopadima i fontanama vrlo popularna lokacija za provesti dan u prirodi.
Lokacija: Bus 37A Gregor-Mendel-Straße.
Donaupark – park uz plavi Dunav
Smješten u 22. kotaru u modernom dijelu Beča, prostire se na oko 800.000 kvadratnih metara.
Glavna atrakcija svakako je toranj (Donauturm) visoko 252 metra s kojeg se pruža jedinstven vidikovac na cijeli grad. Park krasi i prekrasno Irissee (Iris jezero) usred kojeg se nalaze dvije fontane.
Tu je i križ (Papstkreuz) koji je visok 40 metara, a teži čak 56 tona. Križ je izgrađen 1983. kada je tadašnji papa Ivan Pavao II. posjetio Austriju te upravo na livadi ispred križa održao svetu misu za 350 000 vjernika.
Kroz park se proteže i vlakić za sve posjetioce kao i Korejska kuća kulture koja je izgrađena na ideju UN-ovog glavnog tajnika Ban-Ki-Moon-a. Iz parka se pruža pogled na zgradu UN-a u Beču.
Ponuda rekreativnih aktivnosti u parku je raznolika. Postoje razna igrališta, skejt parkovi, javni teniski tereni i sl. Tokom ljetnih dana, ovaj se park pretvara u trodnevnu pozornicu koja nudi bezbroj besplatnih koncerata u organizaciji kulturne udruge Donaustadt.
Lokacija: U1 Kaisermühlen – VIC, U1 Alte Donau
Setagayapark – japanski vrt
Vjerovatno baš i niste čuli za ovaj vrt kad su dosad nabrojani toliko uzvikani, ali ovaj mali japanski raj u 19. kotaru krije pravo bogatstvo pejzaža. Zauzima oko 4000 kvadratnih metara, a otvoren je 1992. godine.
Između gradske četvrti Setegaya u samom Tokiu i bečkog Döblinga oduvijek je postojalo prijateljstvo pa je tako nastala i ideja za izgradnju ovog vrta. Sam vrt simbolizira japanski krajolik pa se tu može naći maleni slap, jezero te kamenje i biljke koje su nama Evropljanima upravo simbol japanske kulture, primjerice bambus ili japanski lovor.
Na ulazu u park stoji natpis na japanskom „Furomon“ što u prijevodu znači „raj“. U samom parku nalazi se i Japanska kuća čaja. Odlučite li se posjetiti ovaj park imajte na umu da je ulaz za pse zabranjen.
Lokacija: Bus 10A stanica Barawitzkagasse.
Schweizergarten – Švicarski vrt
165.000 kvadratnih metara zelenog prostranstva krije se u 3. kotaru između dvorca Belvedere i Landstrasse pojasa. Najprije je to područje trebalo služiti za vojsku ali 1904. godine otvara vrata javnosti te je i dan danas idealna lokacija za šetnju i rekreaciju kao i jedno od omiljenih šetališta.
Posebno je lijep u ljeto kada do izražaja dolaze njegove besprijekorno uređene zelene i cvjetne površine te perivoj. Prava oaza mira! U njemu se kriju spomenici za Rudolfa Steinera, austrijskog publicista te Frederica Chopina poljskog komponista.
Potonji je poklon Republike Poljske gradu Beču 2010. godine, a izrađen je od posebne vrste plastike te je ujedno i prvi takav spomenik u Austriji. U muzeju se nalazi i 21er Haus, Muzej moderne umjetnosti.
Lokacija: Tramvaj 18 stanica Fasangasse
Augarten
Ovo je najstarijiji barkoni vrt u Beču koji je prije bio u privatnom vlasništvu carstva, a od 1928. je u vlasništvu Republike Austrije. Vrlo značajna zelena površina u 2. bečkom kotaru, a sam je vrt od 2000. godine uvršten pod zaštitu kulturne baštine.
Izgrađen u francuskom stilu sa izabranim cvjetnim aranžmanima, ovaj park osim prekrasnog vidikovca, skriva i rekreacijske površine.
U samom vrtu nalaze se i Augarten palača, sjedište Bečkog dječačkog zbora, dvorac Augarten, umjetnička galerija, Austrijski filmski arhiv, starački dom te bazen za djecu. Park skriva i ostatke kula iz II. svjetskog rata kao i nekoliko izvora svježe pitke vode.
Pravi mali raj koji, unatoč brojnim građevinama, nudi prostranstvo zelenila ispunjenog raznim rekreacijskim površinama.
Lokacija: U2, tramvaj 2 stanica Taborstrasse.
Uređenje parkova danas se smatra pravom umjetnošću, a u Beču se krije dosta parkova gdje, osim rekracije i odmora, zaista možete uživati u prekrasnom krajoliku. Prošetate li se jednim od njih, moći ćete primjetiti kako i mnogi domaći umjetnici upravo svoju inspiraciju pronalaze u ovim parkovima.
Detaljnu mapu svih turističkih atrakcija u Beču, možete pogledati ovdje
(theviennablog, 1zoom.me, flickr.com, wikipedia, wikipedia, tripwolf.com, kro ativ, wien.info, vanwageningen.net