Split
Predivni grad Split jedan je od najljepših gradova Dalmacije i cijene Hrvatske.
Split je neformalni glavni, a ujedno najveći grad Dalmacije u Splitsko-dalmatinskoj županiji, ujedno i urbano, kulturno i prometno središte Dalmacije. Split jei drugi po veličini grad u Hrvatskoj i administrativno središte Splitsko-dalmatinske županije.
Službeno, Split je star više od 1700 godina, međutim, postoje arheološki nalazi koji zadiru u dublju historiju, a jasni su dokazi naseljenosti poluostrva.
Prema popisu stanovništva, iz 2011. godine Split ima 178.192 stanovnika, što je skoro 40 posto stanovnika Splitsko dalmatinske županije (455.242 stanovnika), odnosno nešto više od 4 posto ukupnog broja stanovnika Republike Hrvatske (4.290.612 stanovnika).
Split je smješten na jadranskoj obali, u srednjoj Dalmaciji, na Splitskom (Marjanskom) poluostrvu. Premda s tri strane okružen morem, Split je obilježen i okolnim planinama, Mosorom na sjeveroistoku, Kozjakom na sjeverozapadu te brdom Marjan, jednom od najvažnijih gradskih simbola, na zapadnom dijelu poluostrva - u blizini stare gradske jezgre. Split okružuju ostrva Brač, Hvar, Šolta i Čiovo.
Vežemo ga za stare Grke i koloniju Aspalathos, ilirsko pleme Delmate i konačno, za rimskog cara Dioklecijana koji je udario današnjem Splitu temelje izgradivši palaču nalik rimskoj vojnoj utvrdi, tik uz Jadransko more.
Historijska jezgra grada je od 1979. godine uvrštena na UNESCO-v popis svjetske baštine i pravi je magnet za brojne turiste.
Grad je stalno nastanjen hiljadama godina, počevši od Rimljana, a potom bizantinci, Hrvati, Mlečani, a napokon Austrijanci koji su otišli 1918. godine.
Smješten na poluotoku u podnožju brda Marjan, a zaštićen planinama Kozjakom i Mosorom, Split se polako iz tranzitnog centra pretvara u mjesto za odmor.
Split je i grad sporta za koji njegovi stanovnici vole reći da je 'najsportskiji grad na svijetu', domaćin niza velikih sportskih manifestacija, dom klubova koji su se okitili brojnim nacionalnim i međunarodnim titulama, mjesto odakle su potekli brojni vrhunski sportisti, osvajači svjetskih i olimpijskih medalja.
Split nudi smještaj u sve većem broju luksuznih hotela, vilama i apartmanima; u gastronomskim specijalitetima može se uživati u restoranima svjetskog štiha i u autentičnim dalmatinskim konobama. Noćni život nudi ponešto za svakoga, od diskoteka, pomodnih barova i casina preko alternativnih gaža i tematskih kafića suvremene umjetnosti.
Nadaleko čuvena Riva mjesto je sastajanja svih Splićana, spoj prošlosti i sadašnjosti, mjesto gdje su stari pričali morske priče i ogovarali susjede temperamentom i dišpetom kakvog poznaje samo Split.
Split posljednjih godina postaje sve popularnije turističko odredište. Prema podacima ECM-a, organizacije koja okuplja oko 120 velikih turističkih gradova Evrope, Split je imao najveći godišnji postotak rasta broja dolazaka i noćenja turista.
Postao je turistička hit destinacija, posebno mladih te postao turistički šampion Hrvatske. Prosjek zadržavanja turista u Splitu je 3,5 dana. Najviše ih dolazi iz Njemačke. Slijede Britanci i Francuzi te Talijani, potom gosti iz SAD-a i Australije.
Sa skoro milijun ostvarenih noćenja turista godišnje Split je zakoračio na europsku i svjetsku turističku pozornicu traženih destinacija.
Dovršenjem započetih te izgradnjom novih hotelskih kapaciteta, Split će se jače pozicionirati na tržištima kongresnog, sportskog, rekreacijskog i kulturnog turizma. Tako bi za 10-ak godina mogao doseći 2 milijuna noćenja.
U prometnom smislu Split je i dalje najznačajnije čvorište, a nova kvaliteta je došla izgradnjom autoceste do Zagreba. Važnost položaja Splita na sjecištu svih vrsta prijevoza (brodski, cestovni, željeznički i zračni) potvrđuje i činjenica da zračna luka obara povijesne rekorde u broju putnika, a gradska luka s prometom od preko četiri milijuna putnika treća je luka na Mediteranu.
Klima
Split ima sredozemnu klimu, koju karakteriziraju suha i vruća ljeta i prohladne, ali umjerene i vlažne zime. Prosječna temperatura zraka najtoplijeg mjeseca viša je od 22°C, a najhladnijeg viša od 4°C.
Gradski predjeli
Veli Varoš
Veli Varoš i Lučac u "historijskom sendviču" drže jezgru grada Splita, nadmećući se za titulu najstarijega predgrađa. Lučani se hvale staroilirskim toponimom Radunice, dok Velovarošani svoju prastarost pojašnjavaju okriljem Marjana, pod čijim su obroncima stisnuti.
Veli Varoš obiluje izvrsno sačuvanom pučkom arhitekturom i izvornim pučkim ambijentima. Velim Varošom treba polako šetati uzbrdo u više navrata, da bi se uočilo preostalu igru kamenja njegovih strmih kaleta te apsolviralo dojam pogledom po krovovima s Prve vidilice.
Medu arhitektonskim spomenicima najpoznatija je Crkva sv. Mikule iz XI. vijeka, na čijem se portalu, pored likova lavica, nalaze imena građanina Ivana i supruge mu Tihe. Spomenimo još jednom crkve Gospe o' Soca, Sveti Križ, Svetoga Franu koje krase Veli Varoš.
Veli Varoš je donedavno bio simbol splitskih ribara koji su mižerjasto živjeli od svakodnevne srdele (Spli'ski akvarel, opereta Ive Tijardovića), dok se danas njegov stambeni kvadrat prodaje po zlato.
Veli Varoš je dao Splitu operne pjevače Nou Matošića, Antu Marušića i Ratomira Kliškića te novinara i publicistu Miljenka Smoju.
Radunica
Radun je staroilirski naziv za izvorište vode. Od prvih je dana Radunica bila središnja ulica Lučca oko koje su se, prije nekih petsto godina, okupljali stari Splićani nadolazeći iz Poljičke republike.
Njihove nazive nose ulice: Kuzmanića, Ninčevića, Kuzmića, Ružića, Bubala, Trumbića, Duplančića, Dumanića, Petrića, Prvana, Vešanovića, Dvornika, Čulića i tako redom.
Radunica je postala još popularnija s pučkom feštom DANI RADUNICE, koja se događa već godinama u posljednjem tjednu mjeseca lipnja, za svetoga Petra.
Bačvice
Idemo na Bačvice, poznata je himna splitskom kupalištu službeno otvorenom 1919. godine. Bačvice su prirodni fenomen, pješčana plaža u srcu grada, tu do gradske luke, koja može primiti i preko deset hiljada kupača.
Pojavom proljetnih oseka Bačvice postaju splitska Copacabana na kojoj su započeli mnogi poznati fudbaleri, na kojoj se rodio splitski ragbi, na kojoj se danas i ljeti i zimi redovito igra picigin. Bačvice su danas splitsko šetalište svih uzrasta, a noću središte zabave mladih.
Firule
Niko nema lungomare, šetnju uz more, kao Split!
Od punte Marjana, od Oceanografskog instituta, šetnjom uz more možete stići sve do istočnih morskih gradskih granica: Bačvice, Ovčice, Firule, Zenta, Trstenik, Duilovo...
Firule su svojim finim pijeskom i prirodnom zatvorenošću uvale tradicijski privlačile majke s djecom.
Hodočašće Firulama posebice je buknulo dobrom organizacijom teniske škole, iz čijih su klupa slavno svijetom proigrali Nikola Pilić, Željko Franulović, Goran Ivanišević te danas Mario Ančić i Jelena Kostanić.